Aby lidé viděli svůj obličej za padesát let, nemusí nutně čekat až do roku 2074. V prostředí umělé inteligence lze vidět vlastní stárnutí za pár sekund. S filtrem odhalujícím budoucnost přišla nedávno například sociální síť TikTok. Samotný efekt sice není novinkou, i tak se ale stal záhy virální senzací a svou proměnu teď zaznamenávají miliony lidí po celém světě. Podle odborníků je filtr velmi reálný.

Lidé na TikToku sdílí své „stárnutí“ za použití filtru zvaného time travel, tedy cestování v čase. Někteří v proměně vidí své rodiče, v jiných lidech zase vyvolává pocity úzkosti, další naopak považují své stárnutí za krásné. Efekt postupně ukazuje, jak uživatelův obličej během let stárne, včetně vrásek i slunečních skvrn. Podle aplikace již sdílely příspěvek s tímto filtrem téměř čtyři miliony lidí.

Filtry na „stárnutí“ obličeje existují na internetu roky, ostatně třeba populární aplikace Snapchat nebo FaceApp je měly už v roce 2019. Právě ruskou aplikaci FaceApp přitom provázely i kontroverze, vyžadovala totiž přístup uživatelů k osobním datům a nebylo jasné, jak se s nimi nakládá a zda k nim například nemají přístup ruské tajné služby. 

Nový stárnoucí filtr je přitom k dispozici na čínské aplikaci TikTok, která dlouhodobě čelí podezření ze shromažďování citlivých dat i z možné spolupráce s čínskými úřady a zpravodajskými službami. 

Zdokonalující se umělá inteligence každopádně přináší čím dál více realistické verze. Například certifikovaná americká dermatoložka Aleksandra Brownová pro Washington Post uvedla, že nový filtr je jedním z nejvíce propracovaných v odhadu, jak kůže na obličeji stárne.

Velmi realistické ztvárnění proměny pro HN potvrdil i plastický chirurg Roman Kufa: „Mění se nejen vrásky, které se během stárnutí objevují v obličeji, ale je i velmi realisticky zobrazený pokles kůže v obličeji, na krku, změna objemu tkání. Během stárnutí totiž dochází k úbytku objemu a atrofii všech tkání v obličeji, jak se kůže, podkoží, mimické svaly i kostní tkáň věkem mění.“

Že budou výstupy aplikace přesně odpovídat realitě v roce 2074, ale podle něj říct nelze. Proces stárnutí v obličeji je totiž možné například zpomalit omlazovacími procedurami.

Návod, jak použít stárnoucí filtr na TikToku

V aplikaci TikTok klikněte na lupu a do vyhledávání napište „time travel“. Poté klikněte na první efekt a klikněte na tlačítko „Použít tento efekt“. Zmáčkněte na „auto mode“ a podržte červené tlačítko k nahrávání.

Ještě pravdivější výsledek by podle Vladimíra Maříka, předsedy Společnosti estetické chirurgie České lékařské společnosti, získal program, kdyby měl o daném uživateli více informací.

Například zda dotyčný kouří a v případě, že ano, tak jak dlouho a kolik cigaret denně. Také pokud by znal opakované váhové úbytky nebo naopak tloustnutí, genetiku u mužů z hlediska vlasů u předků či BMI rodičů. Stravovací návyky se totiž podle Maříka často dědí.

„Roli hraje i péče o pleť, která je také u žen na různém stupni,“ popisuje Mařík. Dodává, že například právník bude v obličeji stárnout jinak než horník.

„Program by měl tedy položit výše zmíněné cílené dotazy, chtít údaje a fotografie rodičů s časovým odstupem. Pak bych důvěřoval ještě více,“ doplňuje.

To, že se mnohým lidem jejich o padesát let starší já nelíbí, může pramenit z touhy zůstat stále mladými. Podle Maříka za tím stojí vyšší životní úroveň, možnost aktivního života i v pokročilém věku jako je sport a cestování, ale i sociální sítě, které vybízí k soutěži o to, kdo lépe vypadá. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist