Aby lidé viděli svůj obličej za padesát let, nemusí nutně čekat až do roku 2074. V prostředí umělé inteligence lze vidět vlastní stárnutí za pár sekund. S filtrem odhalujícím budoucnost přišla nedávno například sociální síť TikTok. Samotný efekt sice není novinkou, i tak se ale stal záhy virální senzací a svou proměnu teď zaznamenávají miliony lidí po celém světě. Podle odborníků je filtr velmi reálný.

Lidé na TikToku sdílí své „stárnutí“ za použití filtru zvaného time travel, tedy cestování v čase. Někteří v proměně vidí své rodiče, v jiných lidech zase vyvolává pocity úzkosti, další naopak považují své stárnutí za krásné. Efekt postupně ukazuje, jak uživatelův obličej během let stárne, včetně vrásek i slunečních skvrn. Podle aplikace již sdílely příspěvek s tímto filtrem téměř čtyři miliony lidí.

Filtry na „stárnutí“ obličeje existují na internetu roky, ostatně třeba populární aplikace Snapchat nebo FaceApp je měly už v roce 2019. Právě ruskou aplikaci FaceApp přitom provázely i kontroverze, vyžadovala totiž přístup uživatelů k osobním datům a nebylo jasné, jak se s nimi nakládá a zda k nim například nemají přístup ruské tajné služby. 

Nový stárnoucí filtr je přitom k dispozici na čínské aplikaci TikTok, která dlouhodobě čelí podezření ze shromažďování citlivých dat i z možné spolupráce s čínskými úřady a zpravodajskými službami. 

Zdokonalující se umělá inteligence každopádně přináší čím dál více realistické verze. Například certifikovaná americká dermatoložka Aleksandra Brownová pro Washington Post uvedla, že nový filtr je jedním z nejvíce propracovaných v odhadu, jak kůže na obličeji stárne.

Velmi realistické ztvárnění proměny pro HN potvrdil i plastický chirurg Roman Kufa: „Mění se nejen vrásky, které se během stárnutí objevují v obličeji, ale je i velmi realisticky zobrazený pokles kůže v obličeji, na krku, změna objemu tkání. Během stárnutí totiž dochází k úbytku objemu a atrofii všech tkání v obličeji, jak se kůže, podkoží, mimické svaly i kostní tkáň věkem mění.“

Že budou výstupy aplikace přesně odpovídat realitě v roce 2074, ale podle něj říct nelze. Proces stárnutí v obličeji je totiž možné například zpomalit omlazovacími procedurami.

Návod, jak použít stárnoucí filtr na TikToku

V aplikaci TikTok klikněte na lupu a do vyhledávání napište „time travel“. Poté klikněte na první efekt a klikněte na tlačítko „Použít tento efekt“. Zmáčkněte na „auto mode“ a podržte červené tlačítko k nahrávání.

Ještě pravdivější výsledek by podle Vladimíra Maříka, předsedy Společnosti estetické chirurgie České lékařské společnosti, získal program, kdyby měl o daném uživateli více informací.

Například zda dotyčný kouří a v případě, že ano, tak jak dlouho a kolik cigaret denně. Také pokud by znal opakované váhové úbytky nebo naopak tloustnutí, genetiku u mužů z hlediska vlasů u předků či BMI rodičů. Stravovací návyky se totiž podle Maříka často dědí.

„Roli hraje i péče o pleť, která je také u žen na různém stupni,“ popisuje Mařík. Dodává, že například právník bude v obličeji stárnout jinak než horník.

„Program by měl tedy položit výše zmíněné cílené dotazy, chtít údaje a fotografie rodičů s časovým odstupem. Pak bych důvěřoval ještě více,“ doplňuje.

To, že se mnohým lidem jejich o padesát let starší já nelíbí, může pramenit z touhy zůstat stále mladými. Podle Maříka za tím stojí vyšší životní úroveň, možnost aktivního života i v pokročilém věku jako je sport a cestování, ale i sociální sítě, které vybízí k soutěži o to, kdo lépe vypadá. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.