Americký milionář Bryan Johnson touží po dlouhém životě a je ochotný za něj dát cokoli. Zatím ho opatření, kterými si ve svých 45 letech udržuje mládí, stojí dva miliony dolarů ročně. Je pod neustálým dozorem 30 lékařů, denně bere okolo 80 doplňků stravy, nosí řadu speciálních zařízení, která sledují jeho tělesnou činnost, a nechal si do žil píchnout krev svého sedmnáctiletého syna.

Techniky, kterými se Johnson snaží své tělo přeprogramovat na maximální výdrž, dosud vědci neověřili. Co ale studie ukazují, je, že každý má možnost délku svého života do vysoké míry ovlivnit. O tom, kolika let se člověk dožije, totiž genetika rozhoduje jen přibližně z 25 procent. A zbylé tři čtvrtiny faktorů jsou na každém. Jde o to, jakým způsobem se dotyčný stravuje, jak moc se hýbe, jak dobře spí nebo jak pracuje se svou psychikou.

Jak ukázala nedávná studie Americké společnosti pro výživu, dodržováním základních zdravých návyků si lidé můžou prodloužit život až o 24 let. HN přináší sérii textů, které tyto jednotlivé aspekty popíšou. Představí pohledy odborníků a jejich tipy, jak s tělem i myslí pracovat co nejlépe a zvýšit si šance na dlouhý a hlavně zdravý život. První díl rozebere téma správné stravy.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Co dělají Češi ve stravě špatně?
  • Existuje nějaká ideální strava?
  • Vyplatí se investovat do superpotravin?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.