Na začátku roku se změnila pravidla pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Lidé, kteří byli propuštěni s odstupným, si polepší. Zhorší se naopak situace těch, kteří odstupné nedostali, byť jim ze zákona náleží. Úřad práce totiž v takových případech přestal vyplácet takzvanou kompenzaci neboli náhradu za nevyplacené odstupné. Nová pravidla jsou součástí vládního konsolidačního balíčku, jeho cílem je snížit jen v letošním roce strukturální schodek rozpočtu o 97 miliard korun.

Nově se podpora v nezaměstnanosti vyplácí už od prvního měsíce. Do loňského roku se vyplácela až po uplynutí doby, která odpovídala výši odstupného. Kdo například dostal tři platy, byl první tři měsíce bez podpory.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč končí kompenzace odstupného?
  • Jak se nově vyplácí podpora?
  • Kolik stát díky novým pravidlům ušetří?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.