Společnost LitFin, jediný z věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ, který se odvolal proti plánovanému vyplacení podstatné části pohledávek, nereagovala na další nabídku odkoupení své pohledávky v hodnotě 100 procent. ČTK to sdělila skupina Fipox, která nabídku poslala. Vyjádření LitFinu, který se zaměřuje na financování soudních sporů, ČTK zjišťuje. Cílem Fipoxu bylo okamžité stažení odvolání a odblokování výplaty 57 miliard korun 15 300 věřitelům.

„Byť jsme nabídku na odkup prodloužili do středy minulého týdne, žádná reakce nepřišla. Proto jsme se rozhodli, že další nabídku už nemá smysl opakovat,“ uvedl Fipox.

Fipox společnosti LitFin nabídl uspokojení pohledávek ze 100 procent, tedy za jejich nominální hodnotu 27,6 milionu korun. Úhradu úplaty za postoupení pohledávky byl připraven vypořádat bezodkladně.

Insolvenční správkyně Sberbank CZ počátkem prosince 2023 oznámila, že nemůže přistoupit k výplatě věřitelů Sberbank, kterou plánovala zahájit do konce roku. Jako důvod uvedla to, že LifFin podal odvolání proti výplatě formou částečného rozvrhu, který 13. listopadu schválil insolvenční soud. Ten povolil výplatu 57 miliard korun formou částečného rozvrhu 15 300 věřitelům Sberbank CZ ve výši 95 procent jejich pohledávek. Proti rozhodnutí mohl každý věřitel podat odvolání.

Ředitel skupiny Fipox Tomáš Vavřík tehdy uvedl, že je nefér, aby si jeden z věřitelů z nejasných důvodů bral více než 15 300 věřitelů jako rukojmí a odsouval tím zahájení výplaty všem zbývajícím věřitelům na neurčito. „Proto jsme se rozhodli, že nabídneme dané firmě i to, co veřejně proklamuje jako svůj požadavek, tedy stoprocentní pokrytí jejich pohledávky za 27 milionů korun. Současná taktika tohoto věřitele se nám jeví jako čistě účelová a šikanující tisíce subjektů,“ dodal.

LitFin na to tehdy reagoval prohlášením, že nepovažuje nabídku Fipoxu na odkup pohledávky vzhledem k jeho konkurenčnímu postavení, nevhodnému způsobu komunikace a negativním referencím za důvěryhodnou. Důvodem odvolání bylo podle LitFinu to, že malé věřitele rozhodnutí o povolení částečného rozvrhu krátí na jejich právech, jelikož částka, která jim má být podle částečného rozvrhu vyplacena, není v souladu s jejich nároky.

Skupina Fipox zastřešuje firmy z developmentu, stavebnictví a energetiky. Hodnota investic skupiny přesahuje 13 miliard korun. S účastí ve 12 společnostech působí v pěti zemích. Na trhu se pohybuje více než 14 let.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna. Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.