Švédská automobilka Volvo Cars přestane financovat svůj dceřiný podnik Polestar Automotive. S odvoláním na čtvrteční oznámení firmy o tom informoval server CNBC. Akcie Volvo Cars v reakci zpevnily o více než 20 procent. Skupina oznámila, že možná předá řízení churavějící značky luxusních elektromobilů Polestar většinovému akcionáři Volvo Cars, kterým je čínská společnost Geely Holding.

Ve své výroční zprávě automobilka Volvo Cars uvedla, že Polestar vstupuje do další fáze své cesty, ale že mateřská společnost se bude soustředit na rozvoj značky Volvo Cars a podle toho soustředí své zdroje. „Z tohoto důvodu vyhodnocujeme možnou úpravu podílu Volvo Cars v Polestaru, včetně rozdělení akcií mezi akcionáře společnosti Volvo Cars. To může vést k tomu, že se Geely Sweden Holdings stane novým významným akcionářem,“ dodala automobilka.

„Polestar má před sebou velmi zajímavou budoucnost, z firmy s jedním vozem se stala firma se třemi vozy. Brzy, vlastně už v první polovině letošního roku, představí dvě zcela nová auta, která podnik posunou na novou růstovou trajektorii,“ řekl CNBC šéf automobilky Volvo Cars Jim Rowan.

Automobilka Volvo Cars drží ve společnosti Polestar přibližně 44procentní podíl, který získala v roce 2015. Značka luxusních elektromobilů se od vstupu na burzu v červnu 2022 potýkala s problémy a podle analytiků byla pro Volvo Cars přítěží.

Volvo Cars je součástí čínské společnosti Geely, která automobilku v roce 2008 koupila za 1,8 miliardy dolarů (41,4 miliardy korun) od amerického automobilového koncernu Ford Motor. Ten převzal Volvo Cars v roce 1999 od švédské skupiny Volvo, která se nyní soustředí na výrobu nákladních vozidel.

Krátce před 15:00 SEČ akcie Volvo Cars na burze ve Stockholmu přidávaly asi 27 procent.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist