Ukrajina se potýká s omezením vojenské pomoci od svých spojenců a musí se více zaměřit na vojenské technologie, má-li zastavit ruskou vojenskou agresi. Vyplývá to z komentáře hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného, který zveřejnila na svém webu stanice CNN. Generál se v textu nezmiňuje o údajné roztržce s prezidentem Volodymyrem Zelenským ani o možnosti svého odvolání z funkce, o kterém v posledních dnech spekulují některá média. V textu vyzývá k novému systému „technologického přezbrojení“.

„Druhá světová válka skončila téměř před 80 lety, ale její odkaz při definování strategické vize války přetrvává dodnes. Přes veškerý technologický pokrok zůstává koncept vítězství stejný: zničit nepřítele a dobýt nebo osvobodit území. Přesto je každá válka jedinečná,“ píše Zalužnyj na úvod textu, kde konstatuje, že důležitou hnací silou současné války Ruska proti Ukrajině je vývoj bezpilotních zbraňových systémů, jako jsou drony.

„Spolu s dalšími typy pokročilých zbraní představují pro Ukrajinu nejlepší způsob, jak se vyhnout zatažení do poziční války, v níž nemáme převahu,“ píše ukrajinský generál, který dále upozorňuje, že ovládnutí těchto technologií je sice klíčové, ale není jediným faktorem ovlivňujícím současnou strategii. „Musíme se potýkat se snížením vojenské podpory ze strany klíčových spojenců, potýkajících se s jejich vlastním politickým napětím,“ uvádí.

Analytik Bříza: Další cíl Ruska? Putin se tím netají. Jde o nejslabší článek NATO

Slabost mezinárodních sankcí podle něj znamená, že Rusko společně s některými dalšími zeměmi je stále schopno využívat svůj vojensko-průmyslový komplex ve snaze o opotřebovací válku proti Ukrajině. „Musíme si uvědomit významnou výhodu, kterou má nepřítel v mobilizaci lidských zdrojů, a porovnat to s neschopností státních institucí na Ukrajině zlepšit početní stavy našich ozbrojených sil bez použití nepopulárních opatření,“ píše Zalužnyj, podle něhož pak mimo jiné částečná monopolizace obranného průmyslu prohlubuje závislost Ukrajiny na dodávkách zbraní od spojenců.

Zalužnyj upozorňuje, že Ukrajina má jedinečné bojové zkušenosti, ale musí neustále hledat nové způsoby a schopnosti, aby získala výhodu nad invazními vojsky. „Možná, že prioritou číslo jedna je zde ovládnutí celého arzenálu (relativně) levných, moderních a vysoce účinných, bezpilotních prostředků a dalších technologických možností,“ uvádí hlavní velitel ukrajinské armády. Znamená to podle něj zásadní přepracování operací na bojišti a opuštění „zastaralého, stereotypního myšlení“.

Ukrajinci ničí střelami z kanónu amerického vozidla pěchoty nejmodernější ruský tank T-90

Zdokonalovat je podle něj třeba i obranné systémy či protiopatření zaměřená na to, jak nové technologie používá Rusko. „Výzvu pro naše ozbrojené síly nelze podceňovat. Jde o vytvoření zcela nového státního systému technologického přezbrojení,“ napsal a dodal, že lze dosáhnout vytvoření takového systému během pěti měsíců. „Stejného názoru jsou i naši partneři,“ píše generál.

Ukrajina se podle něj musí letos zaměřit na tři oblasti – vytvoření systému, který její armádě poskytne prostředky špičkové technologie, zavedení nové „filozofie“ výcviku i vedení boje, která vezme v úvahu omezené prostředky, a urychlené osvojení si „nových bojových schopností“.

Analytik Bříza: Další cíl Ruska? Putin se tím netají. Jde o nejslabší článek NATO

Ukrajinci ničí střelami z kanónu amerického vozidla pěchoty nejmodernější ruský tank T-90