Historicky vysoce spolehlivé recesní indikátory již přes rok svítí červenou a předvídají plnohodnotnou ekonomickou recesi v USA. Jde především o výnosovou křivku a Leading Economic Index. Ovšem nyní se vůbec nezdá, že by ve Spojených státech měla nastat recese. Ekonomický růst překvapuje, a stejně tak i spotřebitelské výdaje, akciové trhy jsou na maximech a dluhopisový trh zažívá obnovu.

Státní statistiky poukazují na velmi silný ekonomický růst USA, odolný pracovní trh a trvale klesající inflaci. Děje se tak něco výjimečného – inflace klesá, ale tento pokles není vykoupený ekonomickým poklesem. Jeffrey Gundlach přezdívaný jako „dluhopisový král“ ale poukazuje na podivnosti v těchto státem vykazovaných statistikách. Například státní průzkumy JOLTS ukazují, že počet otevřených pracovních pozic v amerických firmách je poměrně vysoký, což vypovídá o zdravém pracovním trhu. Ovšem podle Gundlacha jsou tyto výsledky pochybné, neboť účast na těchto průzkumech výrazně klesla ze 75 procent před několika lety na 35 procent v současnosti. Další podivnou okolností je podle něj stabilní úroveň celkové nezaměstnanosti USA, která se v posledních měsících pohybuje kolem 3,7 procenta. Podle něj totiž 88 procent států USA vykazuje posledních šest měsíců rostoucí nezaměstnanost. To je tedy v konfliktu se státní statistikou a nezdá se být pravděpodobné, že by 12 procent států mohlo kompenzovat rostoucí nezaměstnanost ve zbytku země. Na závěr lze také zmínit i velké revize pracovních údajů v minulém roce. Počet zaměstnaných se v minulém roce zpětně zmenšil o půl milionu, oproti původně vykázaným statistikám.

Celkově tak existují důvody, proč pochybovat o síle americké ekonomiky, ať už jde o historicky spolehlivé indikátory, které předpovídají recesi, nebo o zvláštní okolnosti kolem státních statistik. Ani samotný akciový trh, který je nyní na historických maximech, nesignalizuje zdraví. V roce 2023 byl veškerý růst amerického indexu S&P 500 tažený hrstkou největších společností. Hlavně institucionální investoři vnímají tyto firmy jako bezpečný přístav a nejsou nyní ochotní investovat do jiných společností.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist