Skupina Reného Holečka, dnes vystupující pod názvem Colt CZ, před necelými čtyřmi roky pocítila naplno, jak finanční instituce dávají ruce pryč od zbrojařského odvětví. Banky a zahraniční investoři se tehdy předháněli, kdo bude co nejvíc společensky zodpovědný (ESG) a nebude zbrojaře podporovat. A když největší tuzemský výrobce pistolí a pušek vstupoval na burzu, výsledek dopadl neslavně: investoři si koupili méně než čtvrtinu nabízených akcií.

Burzovní debut provázely i další náznaky, že leckdo radši nechce být se zbraňovým sektorem příliš spojován. Jako jeden z globálních organizátorů úpisu akcií byla v oficiálních dokumentech uváděna Česká spořitelna, ale bez jinak obvyklého zapojení mateřské rakouské skupiny Erste. Oproti tomu Komerční banka se ve stejné roli zúčastnila spolu s mateřskou Société Générale.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Která velká banka, jež dosud odmítala financovat tuzemské zbrojaře, mění postoj?
  • Jaké zbrojní projekty české banky financují.
  • S jakými problémy s financováním se setkávají například výrobci dronů.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze