Geopolitické napětí nepolevuje. K ukrajinskému konfliktu se připojuje i krize v Izraeli. V těchto dnech jsem zaznamenal pochybnosti, zda vyspělý západní svět postupně nepoleví v navyšování výdajů na obranu, resp. ve vojenské podpoře Ukrajiny. Domnívám se, že nikoliv. I aktuální situace v Izraeli mě utvrzuje v názoru, že bezpečnostní doktrína se definitivně změnila.

I kdyby čistě hypoteticky válka na Ukrajině zítra skončila, tak směr uvažování je daný. Ukrajinské memento je obrovské a demokratický svět bude mít v dalších letech zřetelnou tendenci modernizovat a rozšiřovat jak svoje ozbrojené síly, tak i armádu Ukrajiny. Nedávné setkání zástupců členů NATO vyznělo jasně: vojenská podpora Kyjeva bude i nadále pokračovat s tím, že největší apel je na dodávky munice.

Segment munice je momentálně asi největší slabinou ve zbrojním dodavatelském řetězci. Výrobní kapacity jsou nedostatečné, doplňování zásob vázne, poptávka ze strany států NATO i Ukrajiny převyšuje nabídku. Evropská unie se snaží na danou situaci reagovat a letos přijala tzv. Act in Support of Ammunition Production. Tento instrument má za cíl podpořit výstavbu nových kapacit na produkci munice, rozšířit a modernizovat ty stávající, ulehčit možnou přeshraniční spolupráci či eliminovat rizika v zajištění základních materiálů pro výrobu. Objem peněz vyčleněný na tento program činí půl miliardy eur.

Fakt, že munice se čím dál více dostává do popředí zájmu, je patrný i na chování tuzemských zbrojařů. Výrobce ručních palných zbraní Colt CZ nedávno oznámil akvizici švýcarského producenta malorážové munice swissAA. Získává tři výrobní závody, z toho jeden v Maďarsku. To ve spojení s rozbíhajícím se společným podnikem s maďarskou vládou na dodávku zbraní tamní armádě skýtá výrazný potenciál pro naplnění synergických efektů. Za mě velmi zajímavé doplnění byznys modelu Coltu.

Potenciál ve výrobě střeliva vidí i průmyslový holding CSG. Ten pro změnu kupuje od americké Vista Outdoor její muniční divizi, čímž se mu otevírají významné možnosti u amerických ozbrojených složek.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze