Lidé, kteří pečují o své blízké, i ti, kteří sami potřebují pomoc, si v posledních několika letech musí připadat jako v časové smyčce. Dostanou slib, že se navýší příspěvek na péči. Ale k ničemu nedojde. Mezitím sledují prudký růst cen i navýšení regulovaných cen za sociální péči. Pak zas čekají, že jim politici valorizují příspěvek. A zase nic.

Po dvou letech vágních slibů o zvýšení podpory tu máme turbulentní vývoj jen za poslední dva měsíce. V prosinci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navrhl dvě varianty valorizace příspěvku. V lednu sněmovna odmítla projednávání novely z dílny opozičního ANO, která měla příspěvek navýšit. Teď to vypadá, že je na stole už opravdu definitivní návrh, jak se příspěvek změní a odkdy. Je tentokrát opět z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Ministr Marian Jurečka chce více odměnit domácí pečující, kteří se starají o své těžce postižené blízké, od poloviny letošního roku.

Navýšení příspěvku je podstatné a vyžádá si z rozpočtu přes 7,05 miliardy korun. Což by prý neměl být problém, protože s navýšením příspěvku souhlasí celá koalice včetně ministerstva financí. To je trochu s podivem, protože právě ministerstvo financí dlouhodobě varovalo resort sociálna, že jakékoliv změny musí být rozpočtově neutrální. Což tyto nejsou ani náhodou. A ani ve schváleném rozpočtu se s valorizací příspěvku na péči nepočítá.

Nejde ale o jediný problém.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Pomůže současný návrh všem, kteří pečují o své blízké?
  • Co trápí rodiny, kde jeden či více členů potřebuje 24hodinovou pomoc?
  • Nakolik jsou v ČR dostupné sociální služby?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se