Vláda dala vůbec poprvé na stůl konkrétní nastavení garancí, které má stát poskytovat od příštího roku za neplacení nájemného ze strany nízkopříjmových obyvatel. Opatření má dát jistotu majitelům bytů, že nepřijdou o své peníze, a tím i pomáhat sociálně slabším, aby snáze získali bydlení nebo naopak o něj nepřišli. 

 S příspěvky počítá zákon o podpoře bydlení, který čeká ve středu na schválení v Senátu. Konkrétní výši příspěvků nyní kabinet navrhl ve svém „doprovodném“ nařízení.  To mimo jiné stanoví, že majitelé bytů – ať už půjde o obce nebo soukromníky – budou mít nárok ročně až na stotisícové garance na jeden byt. 

Zákon má chránit před pádem do bytové nouze sociálně slabší skupiny, matky samoživitelky, seniory, oběti domácího násilí, ale také třeba propuštěné vězně. Podle ministerstva to hrozí až 1,6 milionu lidí.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč stát bude přispívat na nájemní byty.
  • Jaká bude výše podpory.
  • Co se bude z příspěvku hradit.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se