Politická situace v Německu se nikdy tolik nepodobala tragickým třicátým letům minulého století jako dnes. Varuje před tím Institut Forsa, který se zabývá výzkumem veřejného mínění. „Hrozí roztříštění stranického systému a návrat k poměrům jako za Výmarské republiky,“ prohlásil  šéf institutu, sociolog Manfred Güllner. Narážel na dobu z počátku třicátých let, kdy padla tehdejší německá Výmarská republika a k moci se v roce 1933 dostali nacisté.

Podle výzkumů, které Institut Forsa dělá, by německý stranický systém dnes byl podobně roztříštěný jako tehdy – nebýt faktu, že platí pětiprocentní hranice pro to, aby se konkrétní politická strana dostala do parlamentu. Taková hranice v Německu před rokem 1933 neexistovala. Kdyby ji Němci neměli ani dnes, byl by parlament podle Forsy podobně politicky paralyzovaný jako tehdy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.