Nadcházející volby v USA přinášejí otázky, jak bude vývoj akcií reagovat na možný vstup demokratického nebo republikánského prezidenta do Bílého domu.

Demokraté a republikáni mají odlišné priority a názory na ekonomické otázky, což může ovlivnit i jednotlivé sektory akcií. Republikáni často zdůrazňují nízké daně a deregulaci, což by teoreticky mohlo přinést prospěch zejména společnostem z energetického a finančního sektoru. Naopak demokraté kladou důraz na sociální politiku, zdravotní péči a ochranu životního prostředí, což by zase mohlo přinést výhody společnostem v oblasti zdravotnictví a obnovitelných zdrojů energie.

Tento příměr mohl platit i minulý rok, kdy se naprostá většina investičních domů shodovala na jednom – při vysokých sazbách by měly mít firmy vyšší náklady na obsluhu dluhu a tím být pro investory méně atraktivní, což by mělo mít dopad na jejich hospodářské výsledky. Zejména pak, když k tomu připočítáme i rostoucí výnosy na vládních dluhopisech a zvýšenou poptávku investorů po bezpečnějších aktivech, která nesou za nižší riziko vyšší výnos. Jenže předpověď na akcie se nenaplnila.

Akcie napříč rozvinutými trhy uzavřela působivě kladná čísla. Jako by vysoké sazby nebyly tou hrozbou, ba ani inflace nebo zpomalování ekonomik napříč regiony.

Například v roce 2018 byly názory rozpůlené, někteří čekali růst, jiní varovali před geopolitickými riziky. Něco jako hodit si korunou. Po extrémně úspěšném roce 2019 se v dalším roce předpovídal další růst, který se celkem za celý rok 2020 konal, ale zažili jsme během něj i dvouciferné propady kvůli covidu, který s sebou přinesl bezprecedentní opatření a změny v nastavení centrálních bank.

Každý rok je vždy něčím pozoruhodným. Jak se s tím ale vypořádat?

Vsadit si na jednu z karet může být možná zábavné. Koneckonců první sázení lidstvo mapuje už zhruba 2000 př. n. l., zato první moderní forma investování skrz akcie a dluhopisy pamatuje „teprve“ 17. až 18. století. Sázky máme v krvi evidentně zakořeněny déle. Ale pokud chce investor na něco opravdu vsadit, ať raději vsadí na diverzifikaci. Rozumná diverzifikace společně s pravidelnou investicí je klíčem k dlouhodobé finanční stabilitě.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze