Zatímco u elektřiny loni klesla spotřeba na minimum za posledních 14 let, s plynem se v Česku šetřilo ještě víc. Podle dat Energetického regulačního úřadu Češi za celý rok spotřebovali 6,76 miliardy metrů krychlových plynu, což bylo meziročně o 10,4 procenta méně a nejnižší číslo od roku 1992.

Předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček uvedl, že spotřeba plynu soustavně klesá už od třetího čtvrtletí 2021. „Tedy od chvíle, kdy se začala projevovat energetická krize,“ podotkl. Hlavním důvodem jsou podle něj úspory odběratelů. Svůj podíl na tom ale mělo i teplejší počasí.

Omezení spotřeby je podle úřadu o to výraznější vzhledem k tomu, že na počátku 90. let se teprve rozšiřovaly plynofikační sítě a plynárenská soustava přecházela z dřívějšího svítiplynu na současný zemní plyn.

Na snížení loňské spotřeby se podle statistik podílely všechny skupiny odběratelů. Nejvíce šetřily domácnosti, které snížily spotřebu meziročně o 11,6 procenta. O více než deset procent omezili využití plynu také malí a střední odběratelé, velkoodběratelé se uskromnili o 9,6 procenta.

Naprostá většina dodávek plynu do Česka, konkrétně 92 procent, přitekla přes hranice z Německa. Tam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný LNG z Nizozemska. Zbylých osm procent bylo dovezeno ze Slovenska, přičemž tyto dodávky se koncentrovaly především do posledního čtvrtletí, kdy Česko už mělo podle úřadu naplněné zásobníky. A v lednu nárůst dovozu z Ruska pokračoval.

Podle řady expertů teče přes Slovensko do Česka plyn z Ruska, někteří ovšem upozorňují na to, že může jít o zásoby obchodníků ze skladů například na Ukrajině nebo v jiných zemích. Ministerstvo průmyslu a obchodu na začátku února uvedlo, že nárůst ruského dovozu v závěru loňského roku je důsledkem aktuálního vývoje na trzích, stále však platí, že Česko je na plynu z Ruska nezávislé. V minulosti tvořily dodávky z Ruska asi 97 procent.

Podstatně se podle ERÚ vloni snížil také tok plynu přes tuzemskou plynárenskou soustavu. Dovoz do plynárenské soustavy loni činil 7,83 miliardy metrů krychlových plynu, což znamenalo meziroční pokles o více než 71 procent. Vývoz pak klesl dokonce o 94,4 procenta na 1,02 miliardy metrů krychlových plynu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.