Lidé usilují o dlouhověkost už od pradávna. Od hledání zázračné byliny poskytující věčné mládí až po dnešní vědecké a někdy až trochu sci-fi experimenty s vlastním tělem. Během té cesty se ale objevila i řada falešných nadějí – jako třeba antioxidanty. Dnes už je ale známé, že pro dlouhý a zdravý život platí pár základních věcí. Co konkrétně pomáhá, popisuje v rozhovoru HN Jan Pláteník, biochemik působící na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, který přednáší mimo jiné o stárnutí.

Dá se stárnutí člověka zpomalit, nebo dokonce zastavit, jak se o to někteří lidé snaží?

Existují dva základní pohledy na stárnutí. První jej bere jako hromadění chyb, podle druhého je to jakýsi skrytý autodestrukční program, který napomáhá střídání generací. Pokud by platila druhá varianta, tak by stárnutí v principu zastavit šlo. Každý program můžete nějak zablokovat, něco vyřadit a destrukce se zastaví. Tato myšlenka je samozřejmě velmi lákavá, bohužel není žádný důkaz, že by za to mohl nějaký proces, jehož vyřazením by se stárnutí zastavilo. A pokud je to hromadění chyb, tak ho v principu zastavit nelze. Připodobnil bych to k tomu, když chcete zastavit vodu tekoucí z kopce. Můžete ji na chvíli přehradit, ale nakonec ta voda stejně vyteče.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké trendy v oblasti prodlužování života nefungují.
  • Jak fungují mitochondrie a jak podpořit jejich funkci.
  • Kdy stres pomáhá a kdy už škodí.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.