V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů s vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky bujení umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, který vedl k velmi širokému a silnému růstu cen akcií napříč sektory a zeměmi. Index S&P 500 vzrostl od listopadu o 24 procent, podobně i Nasdaq Composite.

Co bylo tentokrát jiné, je, že tento růst byl široce diverzifikovaný a netýkal se tedy jen těch největších společností. Nyní je ovšem možné, že se trh poněkud předběhl a nacenil události optimističtěji, než čemu odpovídá realita. Trh tak podle našeho názoru nyní setrvává v iracionálním stavu, neboť nečekaně vyšší lednová inflace USA, výrazně rostoucí výnosy na státních dluhopisech, menší pravděpodobnost snížení úrokových sazeb, silnější americký dolar a vysoké valuace nestačí k tomu, aby se trh zkorigoval níže.

Zdá se tak, že se trhy posunuly zpět v čase a oceňují situaci, která je typicky více vzdálená konci cyklu, kdy obvykle nastává recese. Vyšší inflace, vysoké sazby a pořád ještě pozitivní ekonomický růst bez výraznějších známek oslabení a silné finanční trhy jsou typické znaky toho, že se ekonomika nachází spíše uprostřed cyklu a ještě musí ujít kus cesty, než se dostane ke svému konci. Toto posunutí v cyklu věříme, že bylo uměle vyvolané vládní intervencí, která drží spotřebitele nad vodou i přes vysoké úrokové sazby. To se týká Spojených států a v menší míře i Evropy. Proto také třeba nemovitostní trh s byty v Česku pravděpodobně v dohledné době výrazněji nepoklesne.

Spotřebitelé jsou udržováni při síle bohatými fiskálními stimuly, o kterých také svědčí rekordní tempo zadlužování se vlád ve vyspělých ekonomikách. Celý cyklus se tak potenciálně prodloužil a to hraje do karet i politikům, neboť rok 2024 je rokem rekordního množství politických voleb po celém světě. Zda je toto pouhá náhoda, nebo přímý důsledek, nechám na uvážení čtenáře.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.