Věděli jste, že každý americký prezident byl průměrně obviněn ze dvou trestných činů? Klíčové je ovšem slovo průměrně: z 91 trestných činů byl obviněn Donald Trump, na všechny zbylé prezidenty pak připadá čistá nula. Ano, listopadové prezidentské volby v USA budou také o tom, zda se i po všech svých obviněních může Trump stát prezidentem. Podle všeho to vypadá, že snadno může.

Předposlední americký prezident Donald Trump je aktuálně obviněn ve čtyřech případech z celkem 91 trestných činů. První případ se týká údajného úplatku za mlčenlivost pro Trumpovy milenky a toho, jak byly zmíněné peníze vykazovány. Druhý se týká zejména utajených dokumentů z Trumpova prezidentského období, které se našly v jeho sídle v Mar-a-Lago. Třetím případem je Trumpova snaha ukrást výsledek prezidentských voleb ve státu Georgia, kde měli státní představitelé na jeho příkaz „najít“ hlasy pro Trumpa, aby tento klíčový stát vyhrál. Čtvrtým a posledním případem je Trumpovo chování po volbách v roce 2020 a jeho snaha zvrátit celkový výsledek. Ve všech čtyřech případech hrozí Trumpovi více či méně let odnětí svobody.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Trump by se mohl dostat do vězení, republikáni ho ale stále podporují a v průzkumech vede nad Bidenem.
  • Trumpova případná vina by mu mohla ubrat až šest procent voličů.
  • Situace je bezprecedentní a těžko odhadnutelná. Oba kandidáti, Trump i Biden, mají stále reálnou šanci na vítězství.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.