Ukrajinské ozbrojené síly před několika dny použily k útoku na strategický průmysl v hloubi Ruska lehké sportovní letadlo místní výroby, které proměnili v dron. Napsal to magazín Forbes, podle něhož ukrajinští inženýři namontovali do letounu Aeroprakt A-22 autonomní řízení a stroj napěchovaný výbušninami v úterý udeřil v ruské Jelabuze. Ta je vzdálená asi 1300 kilometrů od hranic s Ukrajinou a Rusové v tamním závodě údajně montují drony Šáhed íránské konstrukce, jimiž útočí na Ukrajinu.

Video zachycující situaci po úterním útoku v areálu zvláštní ekonomické zóny v Jelabuze v ruském Tatarstánu naznačuje, že šlo o stroj na bázi letadla Aeroprakt A-22, píše Forbes. To je dvoumístný sportovní jednovrtulový letoun, který se vyrábí na Ukrajině. Výroba jednoho kusu přijde na 90 000 dolarů (přes dva miliony korun), uvedl Forbes.

Letoun je tak podle něj jen o něco dražší než americká protitanková střela Javelin. Jak Ukrajinci letadlo upravili na bezpilotní, není podle magazínu zřejmé. Časopis připomíná, že americké letectvo v roce 2019 proměnilo v autonomní stroj lehkou Cessnu 206 z roku 1968.

Nový typ ukrajinského bezpilotního letounu je v podstatě pomalu letící střela s plochou drahou letu, píše Forbes a dodává, že při započtení ceny za nové ovládací prvky a výbušniny může takto upravený stroj přijít na pár set tisíc dolarů. Je to mnohem levnější než britské řízené střely Storm Shadow, které stojí kolem tří milionů dolarů, napsal časopis. A-22 má podle něj také delší dolet než zmíněná střela.

Naopak nevýhodou je jeho nízká rychlost. Za hodinu může urazit přes 200 kilometrů, přičemž Storm Shadow může letět rychlostí téměř 1000 kilometrů za hodinu.

List Financial Times s odkazem na svůj nejmenovaný zdroj napsal, že Ukrajinci použili při útoku na ruský závod vyrábějící drony svůj bezpilotní stroj dlouhého doletu, který vyvinuli inženýři ukrajinské vojenské rozvědky. Podrobnosti k typu stroje neuvádí, nicméně zmiňuje tvrzení jednoho z prominentních ruských proválečných blogerů, podle něhož se zřejmě jednalo o letouny Aeroprakt A-22 upravené na bezpilotní stroje a naložené výbušninami.

Ukrajinské drony podle dostupných informací zaútočily v úterý na závod věnující se montáži útočných dronů Šáhed v Jelabuze a také na rafinerii v nedalekém Nižněkamsku. Podle ukrajinských médií byl nálet dílem ukrajinské vojenské rozvědky HUR a tajné služby SBU. Ukrajina, která se brání ruské vojenské agresi, podle Financial Times v posledních týdnech zintenzivnila útoky na ruské rafinerie, terminály a skladovací zařízení ve snaze omezit příjmy Moskvy i dodávky pohonných hmot pro její invazní armádu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.