Česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá, do loňska za ANO) nepřijme nabídku z Itálie, aby vedla tamní liberální koalici do červnových eurovoleb. Uvedla to v prohlášení pro HN. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že se chce po deseti letech působení v Evropském parlamentu vrátit do Česka.

Dlabajová dostala nabídku vést liberály v jednom z pěti volebních okrsků, do kterých je Itálie rozdělena. Oslovily ji centristické strany spojené ve volební koalicí Stati Uniti d’Europa (Spojené státy evropské) a nabídly jí vedení kandidátky na severovýchodě země. Minulý týden o tom informovaly HN.

„Velmi si toho vážím. Beru to jako ocenění mojí práce mimo jiné v europarlamentu,“ sdělila minulý týden v prohlášení česká europoslankyně. Pokud by na nabídku kývla, stala by se první europoslankyní za Česko po vstupu do Evropské unie v roce 2004, která by kandidovala v jiné členské zemi.

V pondělí ale uvedla, že ji nepřijme. V červnu tak v europarlamentu po deseti letech skončí. „Itálie je mým druhým domovem, kam budu i nadále pravidelně jezdit, avšak své zkušenosti a hluboké proevropské cítění bych chtěla předat především svému rodnému Česku, ať už mé profesní kroky povedou v budoucnosti kamkoliv. Děkuji všem za podporu, kterou mi v souvislosti s nabídkou kandidovat v Itálii v posledních dnech projevovali,“ řekla.

Dlabajová v jihoevropské zemi dvacet let žila, studovala tam a založila svoji první firmu. Radila tamním krajům a hospodářským komorám a za rozvoj vztahů s Českem dostala italské státní vyznamenání.

O české europoslankyni se v posledních týdnech psalo také v souvislosti se sporným výběrovým řízením na prestižní pozici v Bruselu. Z něj vzešla jako nejlepší kandidátka, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přesto do funkce vyslance EU pro malé a střední podniky jmenovala svého spolustraníka, německého lidovce Markuse Piepera.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist