Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu 18,8 milionu korun společnosti EP Energy Trading z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. Sankce je za to, že EP Energy uskutečnila fúzi s Gazela Energy před tím, než měla povolení ÚOHS. Firma na své pochybení sama upozornila. Úřad o tom informoval ČTK v tiskové zprávě, rozhodnutí i pokuta jsou pravomocné.

EP Energy Holding se provinil tím, že na konci roku 2022 podnikal kroky k převzetí Gazela Energy od dřívějšího vlastníka Vorago Holding, jako byla například změna stanov společnosti nebo jmenování zástupců EP Energy Trading do kontrolních orgánů společnosti. Návrh na povolení fúze ale firma podala k ÚOHS až v lednu 2023.

„Při výpočtu pokuty úřad zohlednil polehčující okolnosti, zejména skutečnost, že soutěžitel sám na své protiprávní jednání upozornil s tím, že návrh na povolení spojení nebyl podán z důvodu administrativního pochybení, a zároveň usiloval o zjednání nápravy,“ uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.

Společnost navíc s úřadem spolupracovala nad rámec svých zákonných povinností, splnila všechny podmínky pro uplatnění procedury narovnání a pokuta jí tak byla snížena o 20 procent na výsledných 18,8 milionu korun.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist