Lesnickou i biologickou veřejností dlouho požadovaná novela zákona o lesích prošla fází meziresortního připomínkového řízení a vyvolala spoustu rozporuplných reakcí. Zejména pro zamýšlenou liberalizaci zákona. Odmítavé reakce přišly ze strany vědců biologů a ekologických nevládních organizací. Přitom z četných jednání mezi ministerstvy zemědělství a životního prostředí společně s nevládními organizacemi a vědci vyplývá, že dlouhodobý cíl lesnictví je pro všechny podobný: transformovat stávající lesy a modely hospodaření směrem k tzv. nepasečným modelům pěstování lesů. Tedy, zjednodušeně řečeno, přejít ke konceptu přírodě blízkého lesnického hospodaření. Což je i jasné doporučení všech evropských koncepcí včetně Green Dealu, Evropské strategie pro lesy 2030 a dalších.

V čem je tedy problém? V rozdílných pohledech na to, jak k cíli dojít. Jestli cestou liberalizace a posílení práv vlastníků podpořených motivačními nástroji (jak to slíbila vláda ve svém programovém prohlášení), nebo cestou silnějších zákonných regulací a státní kontroly. Opět zjednodušeně: první cestu prosazují praktičtí lesníci, vědci z lesnického sektoru a ministerstvo zemědělství. Druhou vědci z ekologických a biologických oborů, ekonevládky a ministerstvo životního prostředí.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Měla by se liberalizovat legislativa lesnictví?
  • Nebo českým lesům pomůže spíše větší regulace a státní kontrola?
  • Jak naše současné zákony brzdí cestu k zelenějším lesům?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.