Je mu 71 let, psal básně, zakládal hnutí Proti násilí a ve středu pětkrát vystřelil na slovenského premiéra Roberta Fica. Juraj C. byl ve čtvrtek obviněn z pokusu o úkladnou vraždu, za což mu hrozí až doživotní vězení. Podle televize Markíza je prý hrdý na to, co udělal. Jeho čin každopádně otřásl slovenskou společností a reagoval na něj celý svět včetně amerického prezidenta Joea Bidena či jeho francouzského kolegy Emmanuela Macrona.

Ihned po incidentu se sociální sítě rozjely na plné obrátky a někteří politici ze slovenské koalice obvinili opozici, že střelce k činu fakticky vyprovokovala. Postoje Juraje C. ale v řadě ohledů liberální, ba ani demokratické nejsou. Zúčastnil se sice koncem dubna demonstrace proti vládnoucímu hnutí Směr-SD Roberta Fica, zapletl se ale také s extremistickou polovojenskou organizací Slovenskí Branci a na sítích publikoval rasistické i protiimigrantské komentáře. Liberální a nyní opoziční strana Progresívne Slovensko už také veřejně popřela, že by agresor byl jejím členem, jak tvrdili provládní komentátoři.

Kdo je tedy Juraj C.? Slovenská média shodně konstatují, že jde o amatérského spisovatele, který už vydal několik knih, nejčastěji prý šlo o poezii. Doma, tedy v jihoslovenské Levici, založil literární klub Duha. Spolek se schází v místní Tekovské knihovně a slovenskému Denníku N se podařilo spojit s její ředitelkou Vlastou Kollárovou. Ta Juraje zná, v minulosti mu pomáhala s prezentací knihy. Podle ní byl střelec v mládí rebelem, nikdy prý ale „nebyl útočný“. Příležitostný básník je od roku 2015 rovněž členem Spolku slovenských spisovatelů. Web deníku Sme cituje koaličního poslance za Slovenskou národní stranu (SNS) Romana Michelka, který je členem téhož sdružení. Podle něj „každý, kdo vydá dvě knihy, má právo požádat o členství“. Spolek už politické násilí odsoudil, Juraje C. vyloučil a premiérovi popřál hodně zdraví.

Maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi zřejmě jako první přinesl informaci o tom, že se Juraj C. v minulosti setkával s extremistickou organizací Slovenskí Branci. V roce 2016 je na Facebooku zachycen spolu s příslušníky skupiny, která otevřeně spolupracovala s motorkáři z klubu Noční vlci. Ti pořádají provokativní jízdy po Evropě a jsou přímo napojení na nynější kremelské elity. Milice, která předloni bez bližšího vysvětlení ukončila činnost, byla podle blogera Jána Benčíka ukotvena v antisemitských a postfašistických kruzích. Juraj C. na Brancích obdivoval „schopnost jednat bez příkazu státu“ a fakt, že se chystají do boje se „statisíci imigrantů“ a „kriminálními živly“.

Paradoxní je, že zhruba v této době – v dubnu 2016 – zakládal budoucí střelec stranu s názvem hnutí Proti násilí. Byl v tříčlenném přípravném výboru a podle Denníku N prý chtěla strana „navázat na tradici hnutí Veřejnost proti násilí, které vzniklo v roce 1989 jako odezva na možný vojenský zásah státu proti rodící se demokracii“. Hnutí ve svém dokumentu vyzvalo Slováky, aby byli „nespokojení, ale ne násilní“. Juraj C. v té době nahrál také propagační videa, ve kterých tvrdil, že to jsou „plutokraté“, kdo žene národy do válek. „Do Evropy proudí migranti, všude je cítit nenávist a extremismus,“ prohlašoval tehdy. Plutokracií se rozumí vláda bohatých a agitace proti ní byla typická pro nacistické Německo a fašistickou Itálii, přičemž západní demokracie byly označované za „židovské plutokracie“.

Za rasistické pak lze označit výroky, které Juraj C. publikoval ve své knize Efata. „Tolik bezostyšných cikánů v Evropě ještě nikdy nebylo. Oni dobře vědí, jak využívat sociální systémy evropských zemí,“ napsal v publikaci, která vyšla v roce 2015. Agentura ČTK k tomu dodává, že z knih Juraje C. vyplývá jeho souhlas se záměrem krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby pozastavit výplatu sociálních dávek Romům.

Do zorného pole slovenských médií se Juraj C. dostal v roce 2016, kdy se objevil v reportáži TV Markíza jako oběť násilí. Pracoval tehdy v ostraze obchodního domu, kde ho zbil mladý muž, který byl zřejmě pod vlivem alkoholu či drog. Juraj C. prý chytil výtržníka jen za rameno, ten ho ale začal mlátit pěstmi. Policie tehdy případ vyšetřovala jako přečin výtržnictví a ublížení na zdraví.

Na sociálních sítích se záhy po střelbě objevilo video, které zachycuje dezorientovaného a spoutaného Juraje C. na chodbě policejní stanice. „Nesouhlasím s politikou vlády,“ tvrdí muži, který záznam natočil zřejmě na telefon a který mu posléze kladl návodné otázky. Podobné záznamy přicházejí obvykle z východu Evropy a jsou porušením práv zadržených. Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok už proto potvrdil, že pořízení videa lituje a že celou věc řeší inspekce.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.