Zelení přišli v kampani před eurovolbami s návrhem zdanit „superbohatství“. Je to opravdu super nápad. O Zelených skoro nikdo neví, že existují, jejich preference se pohybují kolem dvou procent a tímto návrhem nesporně zaujmou. Někdo nadšeně zatleská, jiný začne pohoršeně křičet „komunismus“, o zelených se bude v každém případě mluvit. Prostě marketingově super práce. Když se ovšem na zelenou daň ze superbohatství podíváme zblízka, zjistíme, že jde především o superpitomost.
Co Zelení navrhují? Chtějí zdanit majetek nad 111 milionů korun sazbou tři a půl procenta. Tvrdí, že by se to dotklo jen čtyř tisíc nejbohatších Čechů a Češek a výnos pro rozpočet by byl kolosálních 58 miliard. Vypadá to krásně, cosi jako ekvivalent objevu jaderné fúze za pokojové teploty v rozpočtové oblasti. Takže se pojďme podívat, jak by návrh dopadl v praxi.
Co se dočtete dál
- Co je na „zeleném“ návrhu daně ze superbohatství špatně.
- Co je na něm vyloženě nebezpečné.
- Jak lehce se dá manipulovat s hranicí, od které je člověk „bohatý“.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









