Česká vláda několikrát avizovala, že se zcela zbavila závislosti na ruském plynu. Tuto tezi však už od přelomu roku nabourávají zvýšené importy ze Slovenska, odkud do Česka proudí hlavně ruský plyn. Z jihovýchodního směru přiteklo v květnu 40 procent celkových importů

Důvodem je „poplatek za neutralitu“, který zavedlo Německo za tranzit plynu přes své území a jenž značně sráží cenovou atraktivitu neruského plynu tekoucího do Česka právě přes Německo. „Je to sedm osm procent ceny plynu a to je významné,“ říká k poplatku Josef Kotrba, generální ředitel Českého plynárenského svazu.

Skutečně německý poplatek vede k tomu, že rostou importy ruského plynu do Česka? Nebo se dění v nějakém ohledu špatně interpretuje?

Nejsem zástupcem tranzitní společnosti, abych komentoval, zda a jak se to projevilo na tocích. Je to však hodně nepříjemné, protože sazba ve výši 2,50 eura na megawatthodinu je opravdu dost vysoká. Cena komodity se dnes pohybuje nad 35 eury, je to tedy sedm osm procent ceny plynu a to je významné. Cena plynu na burze je volatilní. Plyn už stál 40, 20 nebo třeba 120 eur. A v tomto ohledu se 2,50 eura zase nemusí zdát mnoho. Problém je však ten, že kdo plyn doveze jinou cestou, bude mít výhodu. Takže bych se nedivil, pokud bychom to poznali na fyzických tocích. Je to určitě věc, kterou český plynárenský průmysl vnímá velmi negativně.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč Německo zvýšilo poplatek za tranzit plynu.
  • Jak může proti poplatku zakročit Evropská komise.
  • Jak se na tocích plynu projeví konec smlouvy mezi Ukrajinou a Ruskem.
  • Jak se to může projevit u státního přepravce plynu Net4Gas.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze