Do Prahy přijedou v úterý na pozvání premiéra Petra Fialy (ODS) lídři některých zemí EU jednat o muniční pomoci, protivzdušné obraně Ukrajiny a spolupráci v obranném průmyslu. Pracovní večeře v Kramářově vile se zúčastní například polský prezident Andrzej Duda, předsedkyně dánské vlády Mette Frederiksenová, nizozemský premiér Mark Rutte a lotyšská premiérka Evika Siliňová. Fiala na síti X uvedl, že aktéry jednání spojuje aktivita a odhodlání udělat v době ruské agrese proti Ukrajině něco pro bezpečnost.

„Hlavními tématy jednání budou česká muniční iniciativa, protivzdušná obrana Ukrajiny a obranně‑průmyslová spolupráce v Evropě,“ uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě. Fiala ve videu na síti X dodal, že Rusko se netají tím, že jeho mocenské ambice sahají dál než na Ukrajinu, jsou mnohem větší. Evropa je ale podle něj bohatší a je schopna nebezpečí zvládnout, válce předejít.

„Úkolem politiků je zajistit, aby se nic takového nestalo, aby žádná válka vůbec nezačala. Je to reálné, stačí na to jediné – být připraveni. Tedy vyzbrojení, odhodlaní a jednotní,“ uvedl Fiala. Dodal, že hrubý domácí produkt EU je desetkrát větší než Ruska. Evropa je dostatečně bohatá, musí se ale chovat prozíravě, zdůraznil.

S návrhem na nákup munice pro Ukrajinu mimo členské státy unie přišel český premiér na mimořádném summitu EU na počátku února. Do iniciativy se dosud zapojilo na 20 zemí z celého světa, které už přispívají nebo chtějí přispívat. První dodávky z této iniciativy by měly na Ukrajinu zamířit začátkem léta.

Koncem týdne se v Praze uskuteční také jednání zástupců členských zemí NATO. A i na něm chce ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) apelovat na zvýšení podpory pro zadržování ruského imperialismu. Uvedl to v příspěvku na sociální síti X. Reagoval tak na sobotní ruský vzdušný útok na hypermarket v Charkově. Dal to do protikladu k pátečním prohlášením ruského prezidenta Vladimira Putina, že je potřeba obnovit mírové rozhovory s Ukrajinou.

„Nevěřte kremelským pohádkám. Na zasedání ministrů NATO v Praze budu na kolegy apelovat, abychom zvýšili podporu pro zadržování ruského imperialismu,“ uvedl Lipavský.

Bilance sobotního ruského vzdušného útoku naváděnými střelami na hypermarket na okraji Charkova vzrostla v neděli večer na 16 mrtvých a 43 raněných. Na platformě Telegram to uvedl šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist