Stěhování české střední třídy do takzvaných satelitů nadále proměňuje okolí Prahy nebývalým způsobem. Ukazují to čerstvá data Českého statistického úřadu o počtu obyvatel v obcích, která HN analyzovaly a podívaly se, jak to v praxi funguje. Souvislý prstenec předměstí už sahá do vzdálenosti zhruba 20 kilometrů od centra Prahy – a dál expanduje.

Jen samotné dva vnější pražské okresy, tedy Praha-východ a Praha-západ, už díky tomu mají přes 362 tisíc obyvatel. Pro představu – v celém Karlovarském kraji žije 295 tisíc lidí, v Libereckém asi 450 tisíc. Pro Středočeský kraj to znamená šanci na víc peněz z rozpočtu, ale taky náročnou výzvu. „Naše infrastruktura to v tom stavu, jak byla navržená, rozumně zvládnout nemůže,“ varuje středočeský radní pro dopravu Petr Borecký (STAN).

Vyrážíme proto do pásu, kde se teď nejvíc staví.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Kde se teď vlastně nejvíc staví.
  • O kolik je bydlení za městem levnější.
  • A stojí to za to? Odpovídají ti, kteří v „satelitu“ žijí už druhou dekádu.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze