Pokud jsou lidé zrozeni jen pro velké úkoly, má mezi nimi Carlo Ancelotti pevné místo. Cestu k nim měl téměř nerušenou. Osud mu dal do vínku potřebné předpoklady, aby v jejich plnění uspěl, a přihrával mu dostatečně obtížné překážky, aby se na nich zocelil a rozvinul svůj potenciál. Dnes je muž, kterému 10. června bude pětašedesát let, jedním z nejúspěšnějších fotbalových trenérů historie. A podle jedné položky je na nějakou dobu nedostižný – v sobotu se stal pětinásobným vítězem Ligy mistrů, prestižní soutěže, kterou několik jeho dalších úspěšných kolegů dokázalo dobýt maximálně třikrát.

Vyhrávat se Don Carlo, držitel nejvyššího italského Řádu za zásluhy a Řádů rytířského, naučil už ve své šestnáctileté hráčské kariéře – v dresech AS Řím a AC Milán posbíral dvanáct titulů – a na jejím konci prokázal smysl pro velký styl. Pro zranění kolena nasbíral v posledním roce jen dvanáct startů za milánský celek, ovšem v tom rozlučkovém se ukázal – do sítě Hellasu Verona dal coby náhradník za dvacet minut na hřišti své dva jediné góly v ročníku 1991–1992 a slavný stadion San Siro jej vyprovodil velkými ovacemi.

Když v roce 2017 dosáhl mety 1000 odkoučovaných zápasů, dostal od svého tehdejšího zaměstnavatele Bayernu Mnichov obří preclík s přáním „Dobrou chuť, Carlo, do další tisícovky“. Tehdy už se procento vítězství v jeho osobní statistice pohybovalo kolem čísla 60. Zápasů od té doby přibylo více než 300 a bilance výher se drží zhruba na této hodnotě. Ve špičce, kde se Ancelotti pohybuje, bývá při takovém množství mačů tato hranice maximem. A jak řekl jeho slavný, dnes již penzionovaný skotský kolega Alex Ferguson: „Nakonec vás oslavují, když dokážete přinášet trofeje. Jen vy sami si uvědomujete, že počet porážek za tu dobu byl až překvapivě vysoký.“

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak je to s Ancelottiho trenérským rukopisem.
  • O jeho přístupu k novému týmu, novému prostředí.
  • Co se stalo o přestávce sobotního finále.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se