Člověk nemusí znát teorii komparativní výhody, aby si domyslel, že země, jako je Česko, je předurčena k vysoké ekonomické provázanosti se zahraničím. Už s rozpadem RVHP a zavedením tržního hospodářství bylo jasné, že cesta k prosperitě vede přes vysokou otevřenost naší ekonomiky, která je sice v evropském měřítku středně velká, ale zároveň s výhodnou polohou v centru kontinentu. Tento směr vývoje naší hospodářské politiky i samotné ekonomiky šel ruku v ruce s naším vstupem do EU i s globalizací, tedy zejména s nárůstem světového obchodu a zahraničních investic.

Poslední dvě globální krize, pandemie covidu-19 a válka na Ukrajině, symbolicky i reálně tento vývoj obrací. Rostoucí napětí v Asii zvrat v trendu podtrhuje. Soběstačnost už není sama o sobě cíl, ale spíše prostředek ke zvýšení vlastní odolnosti a obranyschopnosti jednotlivých států a koalic. EU reaguje snahou o lokalizaci co největší části dodavatelských řetězců. Podepsala k tomu Antverpskou deklaraci o evropské průmyslové dohodě nebo Evropský akt o kritických surovinách.

Jak se má v tomto veletoči zorientovat česká ekonomika a zejména její průmysl? Není překvapením, jak vyplývá i z analýzy EY pro české Sdružení pro zahraniční investice – AFI, že třeba výrobky zpracovatelského průmyslu máme více než z 90 procent z dovozu, přičemž hodnota importu vzrostla z 1,879 bilionu korun v roce 2005 na 3,958 bilionu v roce 2021. Je zjevné, že obří propojení české výrobní sféry se zahraničím nelze jen tak zvrátit. Větší soběstačnost Česka je tak nutno hledat chytrými kroky a opatřeními tam, kde máme komparativní výhody. Jako hlavní pilíře pro posílení průmyslové soběstačnosti vnímám inovace, využití technické tradice, přilákání kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí a robustní energetickou infrastrukturu.

Naopak je třeba vyvarovat se vlastních chyb. O příležitosti se připravujeme vysokou byrokracií nebo nepružností v průmyslové transformaci, a přitom lze právě cestou k větší soběstačnosti samotnou transformaci vhodně nastartovat.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist