Povinné nahlašování dohod o provedení práce již od července nebude žádnou formalitou – ani pro zaměstnavatele, ani pro pracovníky. Stát sice pojistné z tzv. podlimitních dohod (limit je aktuálně 10 tisíc korun) ještě půl roku vybírat nebude, na své si ovšem už teď přijdou exekutoři a ve střehu je i Úřad práce.

Na zmíněné dohody dnes totiž běžně pracují lidé vedení v evidenci úřadů práce anebo dlužníci v exekucích – aniž by úřadům tyto příjmy přiznávali. Neexistovala totiž žádná centrální evidence, takže nebylo možné je odhalit. To se už za pár dní změní. Zaměstnavatele čeká zvýšená administrativa a v některých případech i vynucená spolupráce s exekutory či insolvenčními správci. 

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Kdo na příjmy dohodářů od července uvidí.
  • Co mohou od povinného hlášení dohod čekat zaměstnavatelé.
  • Jaké důsledky bude mít nenahlášení dohody.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se