Zadlužená francouzská společnost Atos přijala nabídku na restrukturalizaci svého dluhu od konsorcia vedeného jejím hlavním investorem Davidem Layanim. Firma to uvedla v úterý na svém webu. Layaniho nabídku tak upřednostnila před návrhem českého miliardáře Daniela Křetínského. Layaniho společnost Onepoint bojovala o kontrolu nad Atosem, který zajišťuje komunikaci pro francouzskou armádu, několik měsíců. Chce se soustředit na udržení Atosu pod francouzskou kontrolou, zachování pracovních míst a majetku. Křetínského skupina v souvislosti s rozhodnutím vybranému investorovi pogratulovala.

Onepoint je největším akcionářem Atosu, v podniku drží 11 procent. Layani spolu s partnerskou investiční společností Butler Industries nabídl 250 milionů eur (6,2 miliardy Kč) nového vlastního kapitálu a 1,5 miliardy eur nového dluhu, včetně 300 milionů v bankovních zárukách. Jeho nabídka podle agentury Reuters masivně rozředí stávající akcionáře.

„Vzniklo řešení, které je v souladu se zájmy zainteresovaných stran společnosti, zejména našich zaměstnanců a klientů,“ uvedl předseda představenstva společnosti Atos Jean-Pierre Mustier. 

Rozhodnutí o restrukturalizaci padlo o týden později, než se původně plánovalo. Realizovat se podle firmy začne v červenci.

Konsorcium kolem českého podnikatele předložilo ještě minulý týden upravený návrh na záchranu Atosu. S upravenou nabídku přišla ale i firma Onepoint. „Nezbývá než panu Layanimu a firmě Onepoint pogratulovat a popřát hodně štěstí,“ uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí Křetínského skupiny EPH Daniel Častvaj.

Společnost Atos má řídit kybernetickou bezpečnost letošních letních olympijských her v Paříži. Dříve se řadila mezi čtyři desítky firem z indexu pařížské burzy CAC 40, cena jejích akcií ale za poslední dva roky výrazně klesla. Přispělo k tomu několik neúspěchů, například nepříznivě přijímaný plán na převzetí amerického konkurenta DXC v roce 2021 nebo účetní problémy v amerických divizích. Dnes po zahájení obchodování ztrácejí akcie Atosu přes deset procent.

Podle agentury Reuters rozhodnutí firmy pravděpodobně ukončí snahy Křetínského Atos získat. Český podnikatel se v posledních měsících dvakrát pokusil dostat firmu pod kontrolu. Reuters píše o jeho „rozsáhlé nákupní horečce“ ve Francii, kdy mimo jiné získal řetězce supermarketů Casino a velké podíly v maloobchodním řetězci Fnac Darty.

Odmítnout nabídku Křetínského, „evropského kapitalisty, kterého dnes všichni znají“, vyžadovalo jistou dávku odvahy, řekl agentuře AFP Michel de Laforce, předseda většinového odborového svazu CFE-CGC ve společnosti Atos. Agentura popisuje souboj Layaniho a Křetínského jako bitvu Davida s Goliášem. Připomíná, že český miliardář a šéf energetického, distribučního a mediálního impéria má podle časopisu Forbes majetek 8,6 miliardy eur, zatímco Layani podle časopisu Challenges vlastní přibližně 800 milionů eur.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist