Banky a stavební spořitelny poskytly podle dat Hypomonitoru České bankovní asociace v květnu skutečně nové hypoteční úvěry v objemu lehce přes 20 miliard korun, což je meziměsíční nárůst o 7,1 procenta. Po očištění o sezonnost zbude růst tempem zhruba čtyři procenta. Oživování hypotečního trhu tedy pokračuje.

Zřetelný nárůst objemu poskytnutých hypoték při jen velmi zvolna klesající úrokové míře (v květnu pokles o tři setiny procentního bodu na 5,07 procenta) naznačuje, že trh si na sazby výrazně vyšší než před několika lety postupně zvyká. A smiřuje se s tím, že k dramatickému poklesu sazeb už zřejmě nedojde.

Koneckonců finanční trh bankám mnoho prostoru pro snižování těchto sazeb nedává. Například pětiletá úroková sazba v posledních dvou měsících víceméně stagnuje, a navíc kolem úrovně čtyř procent. Bankovní marže tak vychází lehce přes jedno procento, což je blízko historickému průměru.

Po jednání uprostřed minulého týdne americký Fed ohlásil posun své představy o dlouhodobé dolarové úrokové sazbě o dvě desetiny procentního bodu výš. To samo o sobě bylo důvodem pro další posun celé struktury dlouhodobějších sazeb (dolarových, a tedy do jisté míry i korunových) směrem výše.

Američtí centrální bankéři tak českým zájemcům o novou hypotéku nebo o refinancování stávající hypotéky mohli přidělat vrásku na čele. Jenomže výsledná změna dlouhodobějších sazeb na korunovém finančním trhu byla nakonec zhruba nulová. Po rozhodnutí Fedu totiž přišlo hned několik statistik stahujících výhled úrokových sazeb naopak spíš dolů. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA byl nečekaně vysoký, tamní ceny výrobců rostly pomalu a průmyslová produkce v eurozóně vyšla oproti očekávání hůř.

České hypoteční sazby tedy v tuto chvíli důvod k růstu nemají. Důvod k poklesu, který by stál za řeč, dostanou možná v následujících měsících v případě, že se naplní očekávání postupného poklesu dlouhodobějších sazeb na finančním trhu. Pokud ale Fed (nebo ECB či ČNB) znovu posune představu o budoucích úrokových sazbách výš, k poklesu českých hypotečních sazeb dojít vůbec nemusí.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist