Před sedmi měsíci byl do funkce argentinského prezidenta zvolen libertarián Javier Milei. Po předchůdcích zdědil zemi s 46 miliony obyvatel a s druhou největší ekonomikou v Jižní Americe, která se na konci loňského roku potýkala s roční mírou inflace přesahující 300 procent, vysokým státním dluhem a chudobou postihující 45 procent obyvatel země. Rozvrácené hospodářství trpí pod tíhou státních regulací a argentinská společnost se potýká s velkou korupcí. V žebříčku vnímání korupce je na 98. místě na světě, jen šest příček před válkou zkoušenou Ukrajinou. Za těchto okolností se makroekonomická stabilizace stala pilířem vládních reforem.

Z razantní předvolební kampaně utkvěl mediální obraz extravagantního Javiera Mileie s motorovou pilou jako nástroje pro „ořezání“ zbytnělého státního sektoru. Co slíbil, se snaží splnit. Záhy po nástupu do funkce snížil počet ministerstev na polovinu. Ve veřejném sektoru zrušil 50 tisíc pracovních míst, pozastavil uzavírání nových smluv a zrušil subvence k cenám paliv a cenám v dopravě.

Reformní úspěchy se projevují v monetární politice. Na konci roku 2023 dosáhla měsíční míra argentinské inflace 25 procent. Vlivem zmíněné fiskální restrikce se podařilo v pěti po sobě jdoucích měsících postupně snižovat míru inflace až na květnových 4,4 procenta. Přestože se boj s hyperinflací stal prioritou hospodářské politiky, roční míra inflace v květnu stále činí 276 procent. Mileiova razantní hospodářskopolitická opatření včetně deregulace realitního trhu přivítal Mezinárodní měnový trh a poskytl Argentině úvěr 800 milionů dolarů.

Důvěra mezinárodních finančních institucí a posílení toku přímých zahraničních investic jsou klíčové pro úspěch Mileiových reforem. Úsilí o dosažení makroekonomické rovnováhy zvyšuje atraktivnost Argentiny v očích zahraničních investorů. Vedle investic do těžebních odvětví, které v minulosti pomáhaly maskovat neduhy argentinské ekonomiky, se očekávají investice do odvětví s vyšší přidanou hodnotou. Podporuje je i Mileiova zahraniční politika postavená na upevnění vztahů s NATO formou globálního partnerství a na explicitní podpoře Ukrajiny vůči ruské agresi.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist