Predikovat krátkodobý vývoj akciového trhu je v jakékoliv době obtížná činnost, hraničící s pošetilostí. Zatímco dlouhodobý vývoj cen akcií je bez větších pochyb určován ziskovostí firem, výší úrokových sazeb, růstem ekonomiky a dalšími faktory z kategorie označované jako fundamentální, krátkodobější vývoj v horizontu nejen hodin a dnů, ale celých týdnů a měsíců je určován mnoha jinými vlivy. Nebo může být do značné míry i náhodný. Pro predikci krátkodobějšího vývoje mnoho analytiků sleduje jednak tzv. technické ukazatele trhu a též psychologii investorů. Je zajímavé, jak rozporuplné signály aktuálně tyto uvedené techniky ukazují.

Psychologickou neboli behaviorální analýzu lze jednou větou shrnout do rčení klasika, že nakupovat se má tehdy, „když v ulicích teče krev“. Jinými slovy v okamžiku naprostého pesimismu je nejvýhodnější investovat. Naopak „když o akciích mluví i čistič bot“, je dobré prodávat. Při čtení názorů mnoha analytiků a komentátorů v současné době by podle výše uvedené poučky bylo správné spíše nakoupit. Velmi často je totiž slyšet pesimismus ve formě názoru, že akcie jsou předražené, naceněné k dokonalosti a korekce je nevyhnutelná.

Může to znít trochu schizofrenně, ale do tábora těchto analytiků se řadí i autor tohoto komentáře. Tento názor se do značné míry opírá o fakt, že podle řady fundamentálních ukazatelů jsou akcie na vyspělých trzích opravdu dost předražené. Například poměr cen akcií k tržbám u indexu S&P 500 nyní dosahuje hodnoty 2,92, zatímco průměr od roku 2000 je 1,75, tedy o 40 procent níže. Výstrahu nyní indikují ukazatele tzv. šířky trhu. Růst indexů na nová maxima je totiž tažen jen pár firmami s obří kapitalizací, zatímco zbytek trhu stagnuje a řada firem klesá. Tato konstelace se v minulosti často vyskytovala na vrcholech cen.

Výše uvedené naznačuje, že nakupovat akcie na vyspělých trzích na dlouhodobé pasivní držení není v současné době z historického pohledu příliš výhodné, nicméně z pohledu kratšího hudba hraje, a tak dává smysl tančit.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist