Mužské tělo se začne kolem 50. roku věku měnit. Řídnou vlasy, klesá libido, mizí svaly a tuk se začíná hromadit v oblasti břicha. Jde o přirozený proces, za nímž je úbytek pohlavního hormonu testosteronu. Odborníci však v posledních letech pozorují, že u některých mužů dochází k poklesu už v dřívějším věku. A na vině by mohla být jejich hmotnost.

„Testosteron výrazně ovlivňuje sebevědomí, pocit síly, zdraví, pohody a dominance. Bez jeho dostatečné hladiny je muž neplodný a nedochází k tvorbě spermií. Závažně se mění vývoj svalů a kostí a snižuje se produkce bílkovin a červených krvinek,“ popisuje lékař a biochemik Marek Antoš ze sítě laboratoří Synlab, která se věnuje diagnostice nemocí. Kromě toho se testosteron například v pubertě stará o změnu hlasu.

Běžně podle Antoše začíná hladina tohoto hormonu v mužském těle klesat mezi 45. a 60. rokem věku. Udává se, že je to tempem asi o jedno procento ročně. Poslední roky nicméně odborníci pozorují úbytek i u třicátníků. Za vinu se to dlouhodobě dává častější konzumaci alkoholu a drog, ale také stresu. Důležitým faktorem ovlivňujícím úbytek testosteronu je ale i tělesná hmotnost.

Ukazují to například data Synlabu. Jejich pacienti ve věku mezi 30 a 40 lety, kteří měli v posledních dvou letech hladinu testosteronu pod normálem, měli ve většině případů nadváhu odpovídající body mass indexu okolo 29 (přičemž hodnota normálního BMI je do 25). Starší pacienti do 50. roku věku, u nichž odborníci z této sítě laboratoří pozorovali výrazný úbytek testosteronu, pak byli ve většině případů dokonce obézní, čemuž odpovídá hodnota BMI nad 30.

K podobným výsledkům došla v posledních letech také řada studií ze zahraničí. Například v jedné američtí vědci zkoumali 25 obézních a 25 štíhlých mužů ve věku mezi 14 a 20 lety, tedy procházející pubertou i po ní. Ti s vyšší hmotností přitom měli až o polovinu méně testosteronu než ti hubení.

Snížení hladiny testosteronu vlivem obezity u mužů potvrzuje také Michal Kršek, přednosta kliniky endokrinologie a metabolismu v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, který je zároveň předsedou České endokrinologické společnosti. Dodává však, že se obojí vzájemně ovlivňuje i druhým směrem – tedy kdo má nízkou hladinu testosteronu, má vyšší riziko obezity a spíše se mu bude bude hromadit tuk v oblasti břicha.

A právě i samotný tuk by mohl být jedním z důvodů, proč se produkce testosteronu ve varlatech obézních mužů snižuje. V tukové tkáni se totiž část testosteronu přeměňuje na estrogeny, převážně ženské hormony, které však mají své místo i v mužském těle. Za snížením hladiny testosteronu ale stojí také například spánková apnoe – porucha častá právě u obézních lidí, při níž dochází během spánku k opakovaným zástavám dechu.

Předčasný pokles mužského hormonu může způsobit řadu zdravotních potíží, jako jsou rozvoj cukrovky, vysoký krevní tlak a onemocnění srdce. Jak také ukázala studie publikovaná letos v květnu v odborném časopise Annals of Internal Medicine, pozorují vědci u mužů s nízkou hladinou testosteronu vyšší riziko úmrtí obecně, z jakékoli příčiny.

Škodí však i naopak příliš vysoká hladina testosteronu, které někteří muži i záměrně dosahují za účelem zvýšení sportovního výkonu. Hlavně v pozdějším věku pak vysoký testosteron zvyšuje riziko propuknutí rakoviny a srdečního selhání.

Jak u mužů poznat nízkou hladinou testosteronu?

Příliš nízká hladina testosteronu v mužském těle se projevuje ztrátou libida, potížemi s početím, ale také častou únavou nebo výkyvy nálad. Obvyklý je i úbytek fyzické síly a výkonnosti. Tyto příznaky je vhodné konzultovat se svým lékařem.

Řešení by přitom mělo být podle Krška jednoduché – zhubnout. „Pokud je to jediná příčina úbytku testosteronu, pak by redukce hmotnosti měla vést k jeho zvýšení,“ říká. Ideální prevencí poklesu hladiny tohoto hormonu je tak podle odborníků zdravý životní styl.

S tím souhlasí i biochemik Antoš. Dodává však, že v některých případech může být obezita jen projevem jiného onemocnění. V krajním případě mají muži možnost podstoupit hormonální terapii, kdy se testosteron do těla dodá. To je zpravidla, pokud má například dotyčný muž poškozená varlata, je neplodný nebo trpí nějakou poruchou, v jejímž důsledku nemůže hormon produkovat.

Zároveň Antoš varuje před volně prodejnými doplňky stravy, které slibují zvýšení hladiny hormonu. „V současné době je na trhu množství přírodních rostlinných extraktů, které slibují výrazné účinky na hladinu testosteronu. Jejich efekt je však často mizivý a užívání může mít negativní vliv na zdraví.“ Zpravidla podle něj tyto doplňky zatěžují játra a mohou je při dlouhodobém užívání i poškodit.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist