Jako fundamentálně orientovaní kontrariánští investoři nyní v Consequ v rámci naší globální akciové alokace sázíme především na dva segmenty. Oba momentálně považujeme za výrazně podhodnocené a zároveň s výrazně nadprůměrným potenciálem pro silně kladné zhodnocení v následujících letech.

První sázkou jsou rozvíjející se trhy, v čele se střední Evropou, Asií a Latinskou Amerikou. Tyto trhy se na bázi indexu MSCI Emerging Markets v průměru obchodují za P/E 15x, analytici na ročním horizontu očekávají růst zisků o 19 procent a očekávaný dividendový výnos činí 2,9 procenta. Tyto hodnoty jsou přitom podstatně atraktivnější než u amerických akcií na bázi indexu S&P 500, které se v průměru obchodují za P/E 26x, analytici očekávají růst zisků o 11 procent a očekávaný dividendový výnos činí 1,4 procenta.

Druhou sázkou jsou hodnotové akcie z tradičních sektorů, jako jsou zpracovatelský průmysl, energetika či finančnictví. Na bázi indexu MSCI All Country World Value se v průměru obchodují za P/E 15x, analytici očekávají růst zisků o pět procent a očekávaný dividendový výnos činí 3,2 procenta. Tyto hodnoty jsou přitom v celkovém srovnání daleko atraktivnější než u růstových akcií, které jsou nyní tvořeny především cennými papíry společností z IT sektoru. Index MSCI All Country World Growth se totiž obchoduje za P/E 33x, analytici očekávají růst zisků o 12 procent a očekávaný dividendový výnos činí 0,9 procenta.

Pokud jde o největší současné miláčky investorů, tedy akcie společností z IT sektoru, tak ty se na bázi indexu MSCI All Country World IT v průměru obchodují za P/E 40x. To je podle mého názoru příliš výrazná, 73procentní valuační prémie vůči desetiletému průměru na úrovni 23násobku ročních zisků. Ty aktuální valuace proto odrážejí příliš optimistická očekávání investorů ohledně dynamiky tržeb a zisků v následujících letech, což otevírá výrazný prostor pro negativní překvapení v nadcházejících kvartálních výsledkových sezonách.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist