Setkáváme se na pražském Albertově. V prostoru, který spíš než kancelář politické strany připomíná moderní, ale nevelký byt k přespání z Airbnb. „Jsme tu krátce,“ vítá nás na adrese, která zatím nefiguruje ani na stranickém webu, nedávno zvolená europoslankyně Přísahy Nikola Bartůšek. Jako by vše zatím bylo příliš čerstvé. „Na zahrádce to teď moc pálí, ale když kolega donese klíče, můžeme do altánku,“ nabízí nám později překvapivé posezení u rozhovoru mezi vinicemi. Nečekané jako motiv, který ji před pěti lety nasměroval do politiky.
Odešla tehdy zrovna na mateřskou dovolenou a svou agendu v rakouském azylovém centru, kde to dotáhla na pozici vedoucí pro azylové a migrační řízení, předala kolegovi. Včetně afghánské rodiny, v níž už delší dobu měli starosti, co si počít s otcem agresivním vůči svému okolí. „Snažili jsme se to ve spolupráci s policií řešit. Ale nebyla možnost ho deportovat, protože pocházel z válečné oblasti,“ popisuje Bartůšek, z jejíhož vyprávění byste zatím minimum politických zkušeností nehádali.
„Pak jednoho dne přišel do kanceláře a mého kolegu ubodal. Při odchodu potom venku ubodal jednoho pána. Dnes sedí za dvojnásobnou vraždu ve vězení,“ vzpomíná žena, která do Bruselu nastupuje za koalici Motoristů sobě a Přísahy.
Co se dočtete dál
- Proč je o nové europoslankyni Nikole Bartůšek tak málo veřejně známých informací.
- Proč v minulosti neuváděla ani rok svého narození.
- Čím udělala dojem na Roberta Šlachtu.
- Jak by chtěla řešit problémy s migrací.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.