Na podzim se bude sestavovat nová Evropská komise, Evropa se bude navíc vzpamatovávat z výsledků francouzských a britských parlamentních voleb a připravovat se na možné vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA. V této situaci, kdy budou diplomatická i neformální jednání politiků klíčová pro evropskou politiku, může sehrát důležitou roli Praha. A to jako místo několika velkých konferencí, kde se budou moci čelní politici hlavně neformálně potkat. 

Česko by tak mohlo pokračovat ve své ambiciózní zahraniční politice, i když ho bude nejspíš pohlcovat stále intenzivnější předvolební atmosféra.

Největší akcí a první svého druhu v Česku bude konference slovenské organizace Globsec na konci srpna. Tato nevládní organizace musela svoji klíčovou akci přesunout z tradiční Bratislavy do Prahy kvůli nepřízni současné slovenské politické reprezentace.

„Rozhodnutí, která přijmeme v druhé polovině roku, budou definovat Evropu, transatlantické vztahy a svět na další dekády. Chceme, aby Praha byla v této době jedním z klíčových měst, kde se bude mluvit o tom, jakou Evropu a jaké transatlantické vztahy chceme,“ řekl prezident Globsecu Róbert Vass.

Na konci září pak Hospodářské noviny organizují v hlavním městě svoji úspěšnou konferenci Green Deal Summit, na níž loni hovořila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a předloni eurokomisař Frans Timmermans.

Všeobecně se čeká, že EU bude hledat ekonomicky realističtější cestu k přechodu na udržitelnější ekonomiku, což by mělo být jedno z hlavních témat, a přitáhnout experty ze střední Evropy, kde se neustále vzrušeně debatuje o osudu Green Dealu – což odrážejí například i výsledky českých voleb do Evropského parlamentu.

„Čekám opět prémiovou debatu, tentokrát hlavně o bezpečnosti a konkurenceschopnosti Evropy, což jsou směry, kterými se může agenda Green Dealu dále posunout,“ říká šéfredaktor Hospodářských novin Jaroslav Mašek. 

V polovině října se pak koná tradiční Václavem Havlem iniciované Forum 2000, zaměřené na stav lidských práv ve světě a obranu demokracie. Budoucnost demokracie se řeší už delší dobu s ohledem na nárůst populismu a vlivu autoritářských režimů ve světě. Výsledky evropských i francouzských voleb a vyhlídka na volby německé s očekávaným nárůstem podpory krajně pravicových sil však dělají z budoucnosti demokracie klíčové evropské téma.

Odborníci na obranu by ale mohli namítnout, že tváří v tvář ruské agresi na Ukrajině je nejdůležitějším tématem Evropy její obrana. To bude téma nové konference Prague Defence Summit, která by se měla konat v polovině listopadu. Tu pro českou vládu, která na ni dává z rozpočtu 42 milionů korun, organizuje prestižní think-tank Mezinárodní institut strategických studií (IISS). Ten pořádá například podobné fórum v Singapuru, které se týká bezpečnosti v Asii, nebo na Blízkém východě.

„Tyto akce jsou široce uznávány vládami a obrannou komunitou jako základní prvky obranné diplomacie v příslušných regionech. Po úspěšném úvodním summitu v Praze chceme přejít k víceleté dohodě o zavedení Prague Defence Summit jako hlavního euroatlantického dialogu o obranném plánování, vojenských schopnostech a průmyslových kapacitách,“ uvedl Bastian Giegerich, ředitel IISS.

Zatímco Prague Defence Summit má být organizován jen za státní peníze, předchozí tři zmíněné akce jsou závislé většinově na soukromém financování. Hlavně v souvislosti s konferencí Globsec, která je tradičně velká a do Prahy na ni má přijet 1500 až 2000 hostů včetně hlav států a vlád, se objevily obavy, zda ji sponzoři nemohou zneužít k prosazování své agendy – v minulosti měl Globsec mezi sponzory maďarské státní firmy nebo čínský Huawei.

„Žádný partner by neměl platit víc než deset procent rozpočtu konference. Její rozpočet je složený jak z peněz, které dají instituce, jako je NATO nebo EU, tak ze soukromého sektoru,“ vysvětlil Róbert Vass, jehož organizace se podílí například i na organizaci expertní konference doprovázející výroční summit NATO ve Washingtonu na začátku července.

Pokud jde o hosty, účast nejvyšších špiček evropských vlád se teprve dojednává, bude záležet i na výsledcích voleb ve Francii a Velké Británii a stavu jednání o složení Evropské komise. Na Prague Defense Summit by měli přijet hlavně evropští ministři obrany, na konferenci Globsec je zatím potvrzen nový finský prezident Alexander Stubb.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist