Současný systém oddlužení běží přesně pět let a osvobozeny od veškerých dluhů již byly tisíce lidí. Ze zjištění HN vyplývá, že novinka pomohla některým dlužníkům zbavit se i stamilionových závazků. Jde často o dnešní důchodce, kteří se před dvěma desítkami let zaručili za půjčky svých firem a po krachu podnikání dluhy narostly do neúnosné výše.

HN se zaměřily na případy největších dluhů z tříletých oddlužení – takto krátký proces je od 1. června 2019 možný pro důchodce a zdravotně postižené. Z 205 případů, kdy dluh přesahoval deset milionů, se celkem 142 dlužníkům podařilo oddlužení úspěšně dotáhnout, dvanáct jich v průběhu oddlužování zemřelo a 28 jich porušilo pravidla a spadli zpátky do nekonečných exekucí. „K nesplnění oddlužení dochází například z důvodu nepoctivého úmyslu,“ říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Michal Pleskot.

Dluhu 202 milionů korun se zbavil například pan J. P. z Pardubicka (HN jeho celé jméno znají), který podnikal v oblasti modelářské výroby. V roce 1995 se zaručil za úvěr své firmy. „Musel jsem vrazit peníze do podniku, aby se vzpamatoval, ale seklo se to,“ říká důchodce, kterého se HN podařilo přes jeho příbuzné zkontaktovat. Dlouhá léta pak čelil exekucím. „Platil jsem hodně. Exekutoři byli nevyzpytatelní, porušovali v mnoha případech zákon, vymýšleli si věci, které v něm nebyly, nebo si ho upravovali,“ tvrdí jednasedmdesátiletý muž. 

Jak vyplývá z údajů v insolvenčním rejstříku, za 36 měsíců v insolvenci vrátil dlužníkům celkem 232 tisíc korun. Oddlužit se podařilo i jeho partnerce J. V., která za některé půjčky spoluručila a celkem po ní věřitelé chtěli 200 milionů korun.

Projít takzvaným osobním bankrotem bylo možné už před rokem 2019, ale znamenalo to splatit nejméně třicet procent dluhu za dobu pěti let. To byla ale pro řadu dlužníků nedosažitelná meta. „Nezdálo se mi, že bych tolik dokázal splatit. Počkal jsem si na nová pravidla,“ říká pan J. P. Po novele účinné od června 2019 už insolvenční soud, který o schválení oddlužení rozhoduje, na této hranici netrvá. V principu platí, že dlužník by měl vyvinout maximální úsilí a vydělávat co nejvíc, aby věřitelům splatil co nejvíce.

Úplné minimum je platit 2200 korun měsíčně – z toho půlka jde insolvenčnímu správci, půlka se rozdělí věřitelům. U lidí, jejichž jediným příjmem je starobní důchod a kteří do oddlužení jdou, se zpravidla strhává maximálně pár tisícikorun – musí jim totiž zbýt takzvaná nezabavitelná částka na živobytí a na bydlení, aktuálně 12 700 korun v případě jednotlivce. Insolvenční správce zpravidla v průběhu oddlužení dlužníkům domlouvá, aby si našli přivýdělek nebo lépe placenou práci a spláceli víc. 

To chtěl i po důchodci F. P. z Ostravy, který se dostával z bezmála stomilionového dluhu. „Byl jsem v té době po havárii a těžko se mi dělalo. Navíc v okamžiku, když jste v oddlužení, tak vás nikdo nepřijme,“ říká technický inženýr, který podnikal v oblasti výzkumu, než jeho firma zkrachovala. „Když se chvilku nedaří, investice se ztratí, v konkurzu vám to prodají za desetinu ceny. Čtyřicet procent dluhu pak jsou úroky a z půjčky, která by se normálně splatila, je nesplatitelný dluh,“ uvádí.

Pan B. S. z Havlíčkobrodska šel do osobního bankrotu se závazkem 193 milionů korun a i on tříletým procesem úspěšně prošel loni v létě. Kořeny dluhu sahaly do roku 1994, kdy se zaručil za půjčku na podnikání. Dlouho si života bez dluhů neužil – zemřel letos v červnu v 67 letech. „Do situace se dostal pro svou dobrotivou povahu a naivitu, stal se obětí podvodnice,“ tvrdí jeho dcera, kterou HN oslovily, když se pokoušely kontaktovat přímo bývalého dlužníka. Podle ní v jeho případě selhal i soudní systém.

Do jaké míry si dlužníci za své dluhy mohou sami a do jaké míry jsou obětí okolností, lze ze střípků v insolvenčním rejstříku či z tvrzení postižených těžko usuzovat. „Z naší zkušenosti vznikly nejvyšší nesplatitelné dluhy v důsledku špatně nastavených zákonů nebo nemravného chování věřitelů – někdo ty lidi napálil,“ myslí si Daniel Hůle, dluhový expert z neziskovky Člověk v tísni. Jisté je, že lidé, kteří s bobtnajícím dluhem žili i desítky let a celou tu dobu byli v hledáčku exekutorů, neměli až donedávna šanci se z dluhu do konce života vymanit. 

Ještě letos by měly být známy také první výsledky pětiletých oddlužení v režimu „splať méně než 30 procent“, do kterého mohou vstupovat i lidé, kteří ještě nedosáhli důchodového věku. Zde už půjde o miliardy, jak napovídají probíhající insolvence známých podnikatelů, jako jsou Rastislav Velič z investiční skupiny Arca nebo Michal Mička, mimo jiné bývalý vlastník módní značky Pietro Filipi. A pravděpodobně už od podzimu začne platit další insolvenční novela, která oddlužení zkracuje na tři roky pro všechny, ale některá pravidla má naopak zpřísnit – dlužníci se budou muset víc snažit zvýšit své příjmy, jinak jim insolvenční soud oddlužení zruší. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist