Miliardář Daniel Křetínský se stal nechtěně součástí předvolební kampaně ve Francii. Země míří k předčasným volbám tuto neděli a hlavní otázkou je, zda a jak v nich uspěje Marine Le Penová a její Národní sdružení. A právě se spojencem této krajně pravicové strany vede Křetínského společnost CMI France exkluzivní jednání o prodeji jednoho z jeho tamních médií.

Na prodej je konkrétně zpravodajský týdeník Marianne, jenž ale s českým měsíčníkem pro ženy Marianne nemá nic společného – jde o shodu jmen. Francouzský týdeník patří mezi menší média v zemi; loni prodával okolo 130 tisíc výtisků týdně a dlouho měl jasně vyhraněné levicové zaměření. Křetínského společnost ho koupila v roce 2018.

Letos na jaře CMI France oznámila záměr list prodat. Oficiální důvody společnost neuvedla. Neoficiálně začala ostatní média v zemi psát o tom, že se Křetínskému příčí „radikálně národovecká“ linie týdeníku pod vedením šéfredaktorky Natachy Polonyové. Křetínský, který patří mezi významné zahraniční investory ve Francii a vlastní tu několik dalších časopisů, údajně kritizoval, že je Marianne málo proevropský.

Motivy prodeje však mohou být čistě ekonomické. Týdeník prodělává, loni vykázal ztrátu tří milionů eur při obratu 12 milionů. Celkově už CMI France vložila od roku 2018 do Marianne dvacet milionů eur.

Ze zájemců o koupi týdeníku nyní vzešel vítězně francouzský miliardář Pierre-Édouard Stérin. S ním vstoupila Křetínského společnost do exkluzivních rozhovorů, které se mají uzavřít na konci června. Stérin je majitelem investiční skupiny Otium Capital a francouzská média ho označují za ekonomického ultraliberála a příslušníka francouzské katolické elity.

Možný prodej levicového časopisu, jehož název odkazuje na symbol francouzské revoluce, členovi tamní buržoazie by vzbudil zájem za každých okolností. Teď v době předvolební kampaně se ale navíc ukázalo, že Stérin pomáhá politikům napojeným na krajní pravici. 

Podnikatel měl podle listu La Tribune Dimanche pomáhat sehnat šedesátku členů nebo stoupenců mainstreamové francouzské pravice, kteří nyní spojili síly s Národním sdružením Marine Le Penové.

Do čela zmíněné šedesátky kandidátů do voleb se postavil Éric Ciotti, Stérinův přítel a předseda Republikánů. Toho se strana pokusila odvolat, poté, co svévolně rozhodl, že Republikáni půjdou do volební koalice s krajní pravicí; pařížský soud ale odvolání zneplatnil. Ciotti se už začal ukazovat v kampani po boku Marine Le Penové.

Napojení Stérina na krajně pravicové zástupce nekončí u Ciottiho skupiny. Jedním z nejbližších spolupracovníků investora je také François Durvye, který se etabloval jako hlavní ekonomický rádce Le Penové a možný poradce budoucího premiéra Jordana Bardelly, pokud Národní sdružení sestaví vládu.

V redakci časopisu Marianne vyvolal možný příchod Stérina bouři. Novináři jej během vnitroredakčního hlasování odmítli jako nového majitele a žádají písemné záruky redakční nezávislosti listu.

Do sporu vstoupil tento měsíc sám jeden ze zakladatelů časopisu Jean-Francois Kahn. Ve vzácném veřejném apelu na stránkách deníku Le Monde šestaosmdesátiletý intelektuál varoval před převzetím Marianne skupinou Stérina, který zosobňuje „naprostý opak všeho, pro co jsme list zakládali“.

Křetínský zůstává stranou nastalého rozruchu. „Principiálně odmítáme lustrovat obchodní partnery na základě jejich politických preferencí (připomenu třeba prodej našich polských rádií společnosti, kterou spolukontroloval George Soros). Důležité pro nás je, že společnost Otium poskytuje záruky, že zachová současnou redakční nezávislost,“ uvedl pro HN a Aktuálně.cz mluvčí jeho holdingu EPH Daniel Častvaj.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist