Americký výrobce munice a outdoorového vybavení Vista Outdoor odložil mimořádnou valnou hromadu akcionářů z 2. na 23. července. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Vista se už dříve domluvila na prodeji své divize sportovního vybavení a zbraní Kinetic Group firmě Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada, a to za cenu dvě miliardy dolarů (46,5 miliardy korun). Vista včera také uvedla, že obdržela další nabídku na převzetí od MNC Capital v hodnotě 3,2 miliardy dolarů.

Společnost MNC Capital nově nabízí 42 dolarů za akcii a zájem o akvizici celé Visty vyjadřuje poněkolikáté. Vista zatím všechny její dosavadní nabídky odmítla s ohledem na povinnosti vyplývající z předběžné dohody s CSG. Vista a CSG se ale v důsledku domluvily na dalším zvýšení ceny transakce, tentokrát o 40 milionů dolarů.

„Představenstvo v souladu se svými povinnostmi a závazky vyplývajícími ze stávající smlouvy o fúzi se společností CSG a po konzultaci se svými finančními a právními poradci pečlivě přezkoumá aktualizovanou nabídku od MNC,“ uvedla Vista.

MNC Capital za celý podnik Vista Outdoor dříve nabízela 37,50 dolaru za akcii a později 39,50 dolaru, což Vistu ocenilo na více než tři miliardy dolarů. CSG kvůli tomu s Vistou už dvakrát domluvila zvýšení ceny za akvizici divize Kinetic Group. Do ní patří řada významných značek střeliva – například Federal, Remington, CCI či Hevi-Shot – používaných armádami, sportovními střelci či lovci po celém světě.

Jde tak o další komplikaci Strnadova záměru stát se díky největší investici českého byznysu v USA světovým lídrem ve výrobě munice pro pušky a pistole. Přichází nedlouho poté, co CSG získala k akvizici klíčový souhlas od Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech, známého pod zkratkou CFIUS. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist