Banka Creditas získala více než 50procentní podíl v NEY spořitelním družstvu. Transakci již schválila Česká národní banka. NEY bude nově fungovat jako dceřiná společnost Creditasu. Podmínky transakce banka nezveřejnila. Podíl koupila od sedmi členů záložny, kteří vlastnili největší družstevní podíly. Creditas o tom v úterý informovala ČTK. O záměru Banky Creditas HN informovaly loni v září

„Banka Creditas má ambice neustále růst. Před dvěma lety do svého portfolia zařadila Max banku, letos se rozrosteme o spořitelní družstvo NEY. Koupě NEY je plně v souladu s naší strategií. Obchodní modely Banky Creditas i NEY se vhodně doplňují a můžeme tak dále rozvíjet služby pro klienty,“ uvedl předseda představenstva Banky Creditas Vladimír Hořejší.

Spořitelní družstvo NEY letos slaví 24 let na trhu a má přes 3600 členů. Zaměřuje se na klienty z řad občanů, živnostníků i firem. Vlajkovou lodí produktového portfolia jsou firemní úvěry pro malé a střední podnikatele a pojištěný termínovaný vklad. Kapitál kampeličky překročil půl miliardy korun, zisk za rok 2023 přesáhl 34 milionů korun, bilanční suma je přes tři miliardy korun.

„Spojení s Bankou Creditas je pro NEY potvrzením správně nastavené dlouhodobé strategie postavené na úzké spolupráci s klienty. Věříme, že ve spolupráci se skupinou Creditas je před námi prostor pro další růst na poli financování malých a středních podniků,“ uvedl předseda družstva Lukáš Hartl.

Banka Creditas patří mezi středně velké banky. Aktuálně má přes 200 tisíc klientů, bilanční sumu přes 130 miliard korun a loni si připsala čistý zisk více než 1,1 miliardy korun.

Banka vznikla v roce 1996 jako 1. Třebíčská záložna. Do konce roku 2016 byla největší tuzemskou záložnou a od 1. ledna 2017 se stala bankou. Je součástí investiční skupiny Creditas. Skupina v loňském roce převzala Max banku (dříve Expobank CZ). Hlavním akcionářem banky je Creditas BV, plně vlastněná Pavlem Hubáčkem.

 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist