Sám nedávno přiznal, že odchod z funkce protidrogového koordinátora zvažuje. Než se k tomu Jindřich Vobořil (ODS) ale odhodlal, vláda se rozhodla jeho konec urychlit. Důvodů k takovému kroku mají politici hned několik. 

Vobořil dokázal svým vládním partnerům coby protidrogový koordinátor zvedat tlak opakovaně. Jednou když vyprávěl, že zavede speciální obchody na alkohol, podruhé když zmínil, že by Česko mohlo uvolnit zákaz kokainu a jeho trh regulovat.

Definitivně si ale některé vládní partaje proti sobě poštval, když představil návrh na rozvolnění trestů za užívání a držení konopí nebo lysohlávek. Novela trestního zákoníku, která je nyní v připomínkovém řízení, počítala se zvýšením množství legálně držené marihuany až na 40 gramů. Dnes je držení maximálně 10 gramů marihuany bráno jako přestupek, větší množství už jako trestný čin. Zároveň rušila tresty za šíření takzvané toxikomanie, tedy nabádání k užívání návykových látek. Jenže proti tomuto návrhu se ostře postavili lidovci, ministerstvo vnitra i Národní protidrogová centrála a přišli s vlastní úpravou, která nebyla k drogám tak benevolentní.

A to úvahy o konci Vobořila ještě zesílilo. „Proti Vobořilovi se stavěli zejména lidovci, rozvolnění regulace drog odmítali dlouhodobě a po představení návrhu o nižších trestech už otevřeně mluvili o jeho odvolání,“ říká jeden zdroj z vládních kruhů. Je pravda, že šéf lidovců Marian Jurečka už v minulosti zmiňoval, že Vobořil jde svými návrhy proti zadání vlády, a veřejně přiznával, že chce o jeho osudu debatovat v koalici. „Dohodlo se, že skončí na konci roku a najde se mu nějaká jiná pozice,“ potvrdil HN další zdroj.

Jenže situace se změnila a na konec roku se už nečeká. Podle zdroje z Úřadu vlády, který si přál zůstat v anonymitě, už vznikla tisková zpráva určená k rozeslání médiím. Ta oznamuje Vobořilův odchod, a to po vzájemné dohodě protidrogového koordinátora s premiérem. Zveřejnit by ji úřad mohl v následujících hodinách až dnech. „Už je to skutečně rozhodnuté, jen se řeší, kdy a jak se to udělá,“ uvedl další ze zdrojů. 

A proč k takovému uspíšení došlo? Poslední kapkou bylo podle zdrojů HN vyjádření Vobořila k nálezu kokainu ve sněmovně. Zhruba před rokem a půl ochranka našla na toaletách jasné stopy po šňupání této drogy. Před letošními evropskými volbami se kauza dostala do médií a komentoval ji i Vobořil.

„Kokain ve sněmovně není žádná novinka a překvapilo by mě, kdyby to tak nebylo. To, co bych k tomu poslancům řekl, je, že to, co si takhle dávají občas do nosu, tak je mimo jiné podpora rusky mluvících a ruských kriminálních organizací,“ uvedl pro TN.cz Vobořil. Jeho prohlášení vyvolalo mezi poslanci poprask. „Jako by veřejnosti vzkázal, že všichni ve sněmovně šňupou, to už je opravdu za hranou,“ uvedl jeden z poslanců, který chtěl zůstat v anonymitě.

Sám Vobořil se odmítl ke svému odvolání vyjádřit, stejně tak na dotazy nereagovali ani lídři jednotlivých koaličních stran. 

Národním protidrogovým koordinátorem byl Vobořil dohromady přes deset let, celkem ve dvou různých obdobích. To první bylo mnohem delší a přesahovalo několik vlád. Jmenován byl v červnu 2010, tedy na sklonku působení úřednického kabinetu Jana Fischera, ve funkci pak přežil Nečasovu, Rusnokovu i Sobotkovu vládu a následně také první kabinet Andreje Babiše. S ním však měl neshody a v létě 2018 skončil. Po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) se v únoru 2022 do funkce zase vrátil.

Vobořil jako expert na problematiku závislostí působil také v organizaci Podané ruce, která se zaměřuje na prevenci, léčbu i řešení dopadů užívání drog. Jako člen ODS se také několikrát pokusil vstoupit do politiky, ale neúspěšně. V roce 2019 byl na stranické kandidátce do Evropského parlamentu, v roce 2021 do Poslanecké sněmovny. Za jeho největší počin v současném působení lze považovat dotažení zákona o regulaci návykových látek. Je zaveden seznam obsahující regulované psychomodulační látky, jako je například kratom, který byl v šedé zóně. Mohl jej prodávat a kupovat prakticky kdokoli, nyní bude prodej omezen věkem, a to od 18 let.

 

Poznámka redakce: několik hodin po vydání článku vláda oznámila, že Vobořil končí. Podle vyjádření Úřadu vlády je to ale po domluvě, na návrh samotného Vobořila. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist