Ruský útok na dětskou nemocnici v Kyjevě vzbudil v Česku emotivní reakce politiků i veřejnosti. Podle prezidenta Petra Pavla jde o důkaz, že se Vladimir Putin nezastaví před ničím. Největší tuzemská charitativní sbírka na pomoc Ukrajině pořádaná neziskovou organizací Člověk v tísni zaznamenala desetinásobný nárůst příspěvků. Poté co na ni mimo jiné stovkou milionů přispěl zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič.

Na sbírku, která běží nepřetržitě od začátku války na Ukrajině v únoru 2022, Lukačovič po delší době upozornil na svém účtu na síti X. „Pokud také cítíte tu děsnou bezmoc, když Rusové raketou Ch-101 zasáhli dětskou nemocnici v Kyjevě, pak přispějte na konto SOS Ukrajina. Já posílám 100 melounů v CZK, ale každá částka se počítá,“ napsal v příspěvku.

Jak HN potvrdil vedoucí oddělení fundraisingu Člověka v tísni Tomáš Vyhnálek, objem přijatých plateb se po ruském útoku na ukrajinské dětské nemocnice oproti předchozím dnům až zdesetinásobil, a to bez započítání 100 milionů od zakladatele Seznamu. „Od samotného výbuchu a následného příspěvku pana Lukačoviče jsme obdrželi 1,5 milionu korun. Během dneška očekáváme další milion,“ uvedl ve středu ráno.

Peníze, které na sbírku SOS Ukrajina přijdou v průběhu července, poputují na opravu zdravotnických zařízení v zemi.

Organizace na pomoc Ukrajině od začátku ruské invaze v únoru 2022 vybrala 2,4 miliardy korun. Od začátku letošního roku doposud lidé na sbírku poslali přes 60 milionů korun.

Zájem přispěvatelů se v čase snižuje, pravidelně ale podle Vyhnálka roste po větším útoku. Jako příklad uvádí červen minulého roku, kdy Rusko vyhodilo do povětří ukrajinskou Kachovskou přehradu. „To vzbudilo velkou vlnu solidarity a vybralo se v průběhu měsíce 40 milionů.“

Pondělní masivní ruský útok na Ukrajinu mimo jiné zasáhl kyjevskou dětskou nemocnici Ochmatdyt a vyžádal si nejméně tři desítky mrtvých a přes 150 zraněných. Více než 40 raket mířilo podle ukrajinských úřadů na veřejnou infrastrukturu a domy v nejméně pěti městech. Moskva tvrdí, že útočila na vojenské cíle.

Starosta metropole Vitalij Kličko to označil za jeden z nejhorších útoků na ukrajinskou metropoli od začátku ruské invaze.

Ruská agrese na Ukrajině je i tématem právě probíhajícího summitu NATO v americkém Washingtonu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist