Startu digitálního stavebního řízení na začátku července předcházela školení úředníků. Některé úřady přitom poukazují na to, že „nalejvárna“ od ministerstva pro místní rozvoj, které nový stavební zákon připravovalo, nebyla v dostatečné kvalitě. A že namísto plného servisu od státu byli odkázáni také na školení od soukromých firem. Na nich přitom mnohdy přednášeli ministerští úředníci. Sám resort o těchto aktivitách svých lidí ví, ale namítá, že s tím nemůže mnoho dělat.

„V legislativě jsme vyškoleni perfektně, ale ne díky ministerstvu,“ říká šéf pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal. Tam po úvodním kurzu od ministerstva uvolnila radnice ještě 60 tisíc na školení od advokátní kanceláře Havel & Partners, která se na přípravě nového zákona podílela.

Základní kurz od ministerstva absolvovali také úředníci Chrasti na Chrudimsku. „Školení ale nebylo v očekávané kvalitě. Byla to fraška,“ stěžuje si starosta města Vojtěch Krňanský (Naše Chrast) s tím, že na kurzech úředníci nedostali potřebné množství informací. 

Radnici však chodí nabídky soukromých firem na školení k digitálnímu stavebnímu řízení, kde jsou lektory také ministerští úředníci. Podle Krňanského by bylo lepší, kdyby resort posílil vlastní školení a nenechal své experty přednášet na komerčních akcích. „Dotyčný úředník to má dělat z podstaty své práce, ale mně přitom chodí nabídky soukromých firem, kde se chlubí, že lektorem je náměstek nebo ředitel úseku ministerstva,“ líčí starosta.

HN znají dva vysoce postavené úředníky na ministerstvu pro místní rozvoj, kteří si vzali v práci dovolenou a šli takto soukromě školit. Což potvrzuje i sám resort.

V ceně tří až čtyř tisíc korun pořádá školení pro úředníky například pražská firma Aliaves. Ta obcím nabízela školení ke stavebnímu zákonu, na kterých slibovala coby lektory například ředitele odboru územního plánování ministerstva nebo vedoucí právního oddělení a zástupkyni ředitelky odboru.

„Školení, která se týkají stavebního zákona, jsou zařazena v naší nabídce už dlouhodobě, a nejsou tak výlučné jen pro letošní rok,“ sdělil HN ředitel firmy Viktor Najmon s tím, že veškeré jejich kurzy jsou otevřeny laické i odborné veřejnosti a mají řádnou akreditaci příslušného resortu. Odmítl se však vyjádřit k obchodním podmínkám, za jakých ministerské úředníky zaměstnává.

Podle Krňanského by byla taková školení v pořádku, kdyby před začátkem účinnosti zákona nepanovala hektická atmosféra, kdy se vše dohánělo na poslední chvíli. To bylo terčem kritiky nejen od opozice, ale také z řad koaličních partnerů pirátského ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. „Kdyby bylo všechno v pohodě, tak to pochopím, ať si dělají, co chtějí, ale my jsme byli ve stavu, kdy se to naši lidé neměli z čeho naučit,“ dodal starosta.

Ministerstvo připouští, že o komerčních aktivitách svých pracovníků ví, ale mnoho s tím dělat nemůže. „Od začátku roku jsme motivovali zaměstnance, kteří mohou školit v oblasti nového stavebního zákona a digitalizace stavebního řízení, aby v tomto ohledu omezili své mimopracovní aktivity,“ říká mluvčí úřadu Petr Waleczko.

Cílem resortu je podle něj zajistit v prvních měsících po náběhu nového stavebního zákona a digitalizace co nejlepší servis pro úředníky. Kvůli tomu údajně platila i určitá omezení pro pracovníky ministerstva. O jaká omezení jde, už ale neuvedl. „Pokud tuto činnost vykonávají během dovolené, je složité ji ze strany zaměstnavatele limitovat,“ dodává Waleczko.

Organizace Transparency International říká, že státní zaměstnanci musí mít pro výkon jiné výdělečné činnosti než státní služby povolení zaměstnavatele. Toto omezení se však nevztahuje na činnost vědeckou, pedagogickou nebo publicistickou. „Nevidím problém v tom, že zaměstnanec ve volném čase poskytuje své vědomosti v rámci výukové činnosti, pokud to neohrožuje výkon jeho primární práce,“ uvádí právník organizace Petr Leyer.

Pokud ministerstvo potřebovalo zvýšit kapacity v daném období na školení či poradenství stavebním úřadům, mohlo podle Leyera konkrétním zaměstnancům dovolené nepovolovat či je v extrémním případě i rušit. „To je pak už záležitost určitého manažerského rozhodnutí, nikoliv zákona,“ říká právník.

Ministerstvo neodpovědělo na dotazy, kolik zaměstnanců pracuje ve volném čase jako lektoři ani zda jim vedení omezilo dovolené v době přípravy nových pravidel na stavebních úřadech. „V souvislosti s náběhem nového stavebního zákona a digitalizací byli vybraní zaměstnanci požádáni o zrušení dovolené a došlo i k nařízení práce o víkendu,“ uvedl k tomu pouze Waleczko. Dodal, že úředníci na stavebních úřadech měli k dispozici online školení a také videokurzy, které si mohou kdykoliv pustit.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist