Francie, Německo, Itálie a Polsko budou společně vyvíjet řízené střely s doletem nad 500 kilometrů. S odkazem na společné prohlášení ministrů obrany těchto zemí na okraj summitu NATO ve Washingtonu to uvedla agentura Reuters. Cílem iniciativy je podle ní doplnit evropské zbrojní arzenály, neboť ruské válečné tažení na Ukrajině odhalilo nedostatečné zásoby.
Ministři obrany Francie, Německa a Polska už na sklonku června oznámili, že chtějí spojit síly při nákupech přesných zbraní s delším dosahem.
Washington a Berlín ve středu uvedly, že Spojené státy budou v Německu od roku 2026 umisťovat na určitou dobu střely s dlouhým doletem a hypersonické rakety. Dočasné rozmisťování nových zbraní má posílit ochranu evropských členů Severoatlantické aliance.
Střely s plochou dráhou letu s dosahem několika stovek kilometrů jsou opět velmi žádané od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu z února 2022. Moskva zpoza hranic ostřeluje Ukrajinu, zatímco Kyjev se snaží vracet údery na cíle na území Ruska.
Stávající evropské zásoby střel s plochou dráhou letu zahrnují poměrně staré a nákladné systémy jako britský Storm Shadow, francouzský SCALP a německý Taurus. Mezi evropskými státy nepanuje jednota ohledně dodávek těchto systémů na Ukrajinu kvůli obavám, že údery v hloubi ruského území zbraněmi dodanými evropskými státy by mohly válku eskalovat na regionální konflikt.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist