Bylo mu dvacet let, kolegům i spolužákům se jevil jako tichý a samotářský. Na sociálních sítích takřka nebyl, výhrůžky světu i politikům podle dostupných zpráv nezveřejňoval. Thomas Matthew Crooks, který zaútočil na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, se sice zaregistroval jako republikán, malý obnos ale zřejmě poslal také na kampaň demokratických kandidátů. Podle jednoho z vrstevníků měl rád střelbu a zajímal se o zbraně, do školního klubu ale přijat nebyl, protože mu míření příliš nešlo.
Jednal sám, už se nemusíte bát. Tuto zprávu Americe vyslal Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který má případ na starosti. O motivech jeho činu ale lze spíše jen spekulovat. Úřady, ale ani třeba psychologové totiž v souvislosti s ním nic zvláštního nezaznamenali.
Thomas Matthew Crooks pracoval jako pomocná síla v kuchyni domova důchodců v pensylvánské obci Bethel Park, kde v roce 2022 absolvoval střední školu. Podle tamní úřednice Marcie Grimmové vykonával práci bez problémů. Byl dobrý v matematice a přírodních vědách, za což při dokončení studia získal cenu a obnos 500 dolarů, tedy přes 11 600 korun.
20-year-old who almost killed Trump was a bright student, had a job and belonged to a gun club https://t.co/MmSJKhQ9EG
— Los Angeles Times (@latimes) July 15, 2024
Vstoupil také do místního střeleckého klubu. Jeho spolužáci přitom vzpomínají, že mu střelba nešla, a nebyl proto přijat do specializovaného školního týmu, kde by se jí mohl věnovat systematicky. Při útoku na exprezidenta měl na sobě tričko youtubového kanálu DemolitionRanch, který se zbraněmi a výbušninami zabývá. Podle některých spolužáků také často chodil do školy v loveckém oblečení. Zbraň použitou při útoku legálně koupil jeho otec. Podle médií byly v jeho autě i domově nalezeny výbušniny, respektive některé komponenty využitelné k explozím.
Lidé z jeho okolí se rozcházejí ve vzpomínkách na to, jaké měl ve škole postavení. Podle Jasona Kohlera, který hovořil s agenturou AP, šlo o outsidera, který u oběda sedával sám a „téměř každý den“ čelil šikaně. Jiní dva bývalí studenti, které vyzpovídal list Philadelphia Inquirer, si ale na násilí proti atentátníkovi nepamatují. Podle nich byl Thomas Mathew tiché, ale přátelské a laskavé, i když spíše samotářské dítě.
Zmatky panují také ohledně jeho politických postojů, i když v tomto případě sítě ovlivňuje kampaň před prezidentskými volbami. Zaregistroval se jako republikánský stoupenec. Podle hlasů ze sítě X ale jen proto, aby mohl hlasovat proti Trumpovi v primárkách, což je ale jen teorie. V lednu 2021 zřejmě věnoval 15 dolarů (cca 350 korun) na podporu demokratických kandidátů. Někteří z jeho spolužáků mají jasno: „Určitě byl konzervativní. Většina třídy se během řízených školních diskusí stavěla na liberální stranu, ale Tom i navzdory tomu vždy stál za konzervativci,“ uvedl deník Philadelphia Inquirer.
Former classmate of Trump shooter:
— Jennifer Mascia (@JenniferMascia) July 15, 2024
“He definitely was conservative. It makes me wonder why he would carry out an assassination attempt on the conservative candidate.” https://t.co/r6bOSxKyE6
Na rozdíl od jiných atentátníků po sobě Thomas takřka nezanechal viditelnou digitální stopu. Na sociálních sítích byl podle všeho aktivní jen výjimečně, i když je možné, že informace teprve vyplavou na povrch. Komunikační platforma Discord, kterou používají především hráči počítačových her, už podle agentury Reuters vydala prohlášení, podle kterého na ní střelec „zřídka používaný“ účet měl. Podle zprávy ale na něm nebylo zveřejněno nic, co by naznačovalo útočníkovu radikalizaci či záměr spáchat atentát.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist