Reporty o investičním trhu, které dostáváme od poradenských agentur, již delší dobu ukazují zajímavý trend, a tím je rozdíl ve vývoji výnosových měr u komerčních nemovitostí v jednotlivých zemích. Zatímco v zahraničí šly tyto ukazatele v posledních dvou letech razantně nahoru, v Česku tento trend nebyl tolik znatelný a rozhodně nedosahoval takových rozdílů jako v západní Evropě, a to i přes to, že ČNB sáhla k vyššímu zvyšování základní úrokové sazby než ECB.

Dalším zajímavým faktorem, který měl významněji ovlivnit výnosové míry v Česku, je plánované, ale i reálné stahování zahraničních investorů z českého realitního trhu, a to nejen tím způsobem, že zde nic nekupují, ale i reálně prodávají již vlastněná aktiva. A to zejména kancelářské budovy, které trpí v současné době stigmatem špatné investice, ale i obchodní centra a průmyslové nemovitosti.

Pokud by byl trh obdobný jako v předchozích letech, byl by výsledkem výše uvedených skutečností významný růst výnosových měr, a tedy pokles cen. V současnosti byl ale efekt spíše opačný, a to i přes fakt obou skutečností, k významnému propadu cen nedošlo, pouze k menším korekcím, případně snížení zasáhlo pouze některé segmenty nebo lokality trhu. Jednoznačným důvodem byl fakt, že nemovitostní trh podržel český kapitál, a to jak fondový, tak i private equity, který zastoupil v nabídkách chybějící zahraniční kapitál.

K tomu zjevně vedla obliba nemovitostí jakožto cílového investičního aktiva jak mezi investičními manažery, tak mezi finančními poradci a následně i mezi drobnými střadateli. Právě jejich důvěra a akumulované prostředky, které byly připraveny na nákup v případě zajímavých cen, zabránily propadu cen tak jako ve většině zemí západně od nás.

Velmi zajímavým signálem bylo také to, že mimo fondového kapitálu, který v Česku významně narostl jak v počtu subjektů na trhu, tak v objemu spravovaných peněz, se do nemovitostních investic nově zapojil také segment malých a středních firem a family office. Tyto segmenty většinou investují zisky ze svého podnikání nebo prodeje.

Došlo tedy k velmi zajímavému efektu, v EU velmi neobvyklému, jenž dokazuje jedno ze specifik českého investičního trhu, který je významně konzervativněji zaměřený než ostatní evropské trhy. Samozřejmě pokud lze nemovitosti v dlouhodobém horizontu považovat za konzervativní aktivum, ale to je asi již na jinou diskusi.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist