Česko čeká novinka. Ministerstvo životního prostředí plánuje zavést zálohování PET lahví a plechovek. Legislativu vláda projedná během léta. Smysl záloh je jednoduchý: čtyřkorunová záloha by měla motivovat spotřebitele, aby nápojové obaly vraceli k recyklaci a neodhazovali je v přírodě, veřejném prostoru nebo do komunálního odpadu.

Protiargumenty ale hovoří o vysoké nákladnosti i možné ekologické škodlivosti. A je také třeba říci, že už současný systém separace odpadu v Česku funguje výborně: z deseti lahví uvedených na trh se jich vrátí víc než osm. Je tedy nový systém opravdu tou nejefektivnější cestou, jak zlepšit situaci?

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik bude stát zavedení systému záloh?
  • Jak funguje současný systém separace odpadu v ČR?
  • Jaké nežádoucí účinky může mít zavedení záloh?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.