K barevným popelnicím na tříděný odpad přibudou od Nového roku ve městech a obcích další – na staré oblečení. Pro obce totiž začne platit povinnost zvlášť od občanů sbírat a zrecyklovat také textilní odpad, a to na obecní náklady. Ministerstvo životního prostředí slibuje časem zavést drobný poplatek při nákupu oblečení, který náklady s tím spojené zaplatí. 

Dosud v Česku sbírají textil do svých kontejnerů v ulicích měst neziskovky i komerční firmy, které jsou živy z toho, že nositelné kusy oblečení dále prodávají. To představuje jen zlomek sesbíraného objemu, zbytek je skutečně odpad, který se vozí na skládku, protože recyklace se v Česku nevyplatí. 

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik budeme platit za to, že někdo zrecykluje naše oblečení.
  • Jak zajistí obce od nového roku sběr použitého textilu.
  • Existuje v Česku dostatek recyklačních kapacit na textil.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se