Podnikatelská nálada v Německu se v červenci znatelně zhoršila. Index, který sestavuje ekonomický institut Ifo, se z červnové hodnoty 88,6 bodu propadl v červenci na 87 bodů. Ještě v květnu nálada v německých firmách stagnovala, od června se ale zhoršuje, protože firmy jsou stále méně spokojené se současnými obchody a skepticky hledí i na příští měsíce.

„Při pohledu na nadcházející měsíce skepse citelně narůstá. Německé hospodářství uvízlo v krizi,“ zhodnotil Ifo stav největší evropské ekonomiky. 

Ve zpracovatelském průmyslu se nálada až do května každý měsíc zlepšovala, v červnu ale nastal obrat a v červenci pokles pokračoval. „Výrazně horší je hodnocení aktuální situace. Také očekávání se zhoršila. Stav objednávek znovu poklesl,“ uvedl Ifo.

A to není dobrá zpráva ani pro Česko. „Závislost českého průmyslu na německém, respektive eurounijním, je dostatečně silná na to, aby negativní vývoj a vyhlídky tamní ekonomiky držely při zemi i naše největší odvětví – a sice zpracovatelský průmysl,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Ze sektoru služeb, který v posledních měsících v Německu zažil oživení, přicházejí rovněž špatné zprávy. „Důvodem jsou zejména pesimistická očekávání. Rovněž svou aktuální situaci hodnotí poskytovatelé služeb hůře,“ uvedl Ifo.

Podnikatelské klima se zhoršilo i v maloobchodě, který hůře hodnotí stávající zakázky. Také kolem očekávání budoucích zakázek panuje velká nejistota. Špatný vývoj postihl rovněž stavebnictví, kde ústředním problémem zůstává nedostatek zakázek.

„Inflaci pomalu odvál čas a vše by se mělo vrátit do původních kolejí. Jak se ovšem zdá, neděje se tak. Využití kapacit v německém průmyslu klesá a statistiky nových zakázek v průzkumech rovněž nevypadají vůbec nijak povzbudivě,“ okomentoval stav německé ekonomiky Dufek.

„Evidentně nejde jen o automobilový průmysl, který předčasně vsadil na kartu elektromobility bez ohledu na preference zákazníků,“ doplnil. Podle něj to vypadá tak, že Německo ztrácí na poli konkurenceschopnosti zřejmě kvůli energiím, které má oproti konkurentům drahé.

Ekonomika Německa, které je největším obchodním partnerem České republiky, v loňském roce následkem dopadů globálních krizí klesla o 0,2 procenta. Rychlé zlepšení situace, které se ještě loni očekávalo, ale nenastalo. Institut Ifo na letošní rok předpokládá růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist